| Autor: redakcja1

Kamelia – Camellia

Kamelia – rodzaj roślin z rodziny herbatowatych. Należy do niego kilkaset gatunków. Większość roślin wywodzi się ze wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Niektóre rośliny pochodzą z Himalajów i Archipelagu Malajskiego. Kamelie przywędrowały do Europy w XVIII wieku i od razu stały się ulubionymi roślinami ogrodów, oranżerii dworskich.

Kamelia – Camellia

Najpopularniejsze gatunki kamelii to:

  • Kamelia japońska (Camellia japonica)
  • Kamelia olejodajna (Camellia oleifera)
  • Kamelia chińska (herbata chińska) (Camellia sinensis)

Uprawa ogrodowa jest możliwa tylko w krajach o łagodnym klimacie i dużej wilgotności powietrza.

W Polsce kamelie uprawiane są jako rośliny doniczkowe, niekiedy można je spotkać w ogrodach botanicznych, w ogrodach zimowych czy oranżeriach. Okres kwitnie kamelii doniczkowych przypada na zimę i wczesną wiosnę. Rośliny te są dość wrażliwe na niskie temperatury, chłód, przeciągi i ciągłe przestawianie. Kamelia japońska w warunkach domowych osiąga wysokość około metra, natomiast w warunkach naturalnych dochodzi od pięciu do kilkunastu metrów. Kamelie to bardzo atrakcyjne rośliny ze względu na różnorodne kwiatostany (pełne, pojedyncze) jak i na piękną zieleń samych krzewów. Kamelia lubi kwaśną glebę o pH od 4,5 do 5 oraz cięcie i formowanie po zakończeniu kwitnienia. W okresie kwitnienia należy ja dokarmiać nawozami przeznaczonymi dla roślin kwaśnolubnych. Jeżeli zapewnimy jej optymalne warunki to ona będzie długo i obficie kwitła.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy kamelie. Cena uzależniona jest od wielkości roślin, odmiany, kolorystyki.Tagi:
źródło: