Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Termin zawarcia umowy kredytu w ramach linii MRcsk bez zmian

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Realizując wniosek z I Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji Zarząd KRIR w dniu 5...

Realizując wniosek z I Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji Zarząd KRIR w dniu 5 sierpnia 2015 r. zwrócił się do Prezesa ARiMR o wydłużenie terminu 40 dni od zarezerwowania przez bank limitu częściowej spłaty kapitału dla danego wniosku, w ciągu których rolnik musi zawrzeć umowę kredytu w ramach linii kredytowej MRcsk.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Linia MRcsk przeznaczona jest na kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników. Limit dostępnych środków nie jest wystarczający dla wszystkich chętnych, a ponadto, rozdział X. pkt 8. Zasad udzielania kredytu z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk) określa 40-dniowy termin obowiązku zawarcia umowy kredytu od daty zarezerwowania przez bank limitu częściowej spłaty kapitału dla danego wniosku pod rygorem utraty prawa do pomocy.

Po czerwcowym udostępnieniu przez ARiMR kolejnej puli środków na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów, w najbliższym czasie upływa ww. 40-dniowy termin, a młodzi rolnicy przed podpisaniem umowy nie mają możliwości zebrania dokumentów, ani załatwiania formalności związanych z zakupem ziemi.

Przy poprzednich transzach pomocy, ze względu na błędy systemowe, banki zwracały się z prośba o wydłużeniu terminu 40 dni i otrzymywały taką zgodne. Jednak z informacji członków samorządu rolniczego uzyskanych w bankach, które podpisały z ARiMR umowę o współpracy przy udzielaniu tego typu kredytów wynika, że w ramach ostatniej transzy pomocy takie przedłużenie nie będzie możliwe.

Ponadto, ze względu na okres wakacyjny, banki sugerują, że może wystąpić problem z obsługą przedmiotowych kredytów i opóźnienia w podpisywaniu umów. Stąd też, wydłużenie terminu wydaje się jak najbardziej zasadne.

W odpowiedzi na wniosek KRIR, ARiMR w dniu 17 sierpnia 2015 r. przekazała informacje, że okres na zawarcie umowy kredytu z linii MRcsk, tj. 40 dni od daty zarezerwowania przez bank środków finansowych na częściową spłatę kapitału ARiMR na specjalnej platformie internetowej, został uzgodniony z sektorem bankowym i określony w umowach o współpracy zawartych pomiędzy Agencją i poszczególnymi bankami. Agencja stosuje pomoc w formie częściowej spłaty kapitału od 2010 r. i z dotychczasowych doświadczeń wynika, że ww. czas na zawarcie umowy kredytu jest wystarczający. Jedynie w niektórych przypadkach podczas procesu zawierania umów kredytu występowały nieprzewidziane sytuacje uniemożliwiające zawarcie umowy w terminie. Jednak do każdej takiej sprawy Agencja podchodziła i podchodzi przychylnie wyrażając zgodę na zawarcie umowy kredytu w wydłużonym terminie, co pozwała stwierdzić, że nie jest zagrożone pozyskiwanie przez rolników wypłacanej przez Agencję pomocy na zakup użytków rolnych w ramach linii MRcsk.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl