| Autor: redakcja

Uprawa pasowa MZURI Pro-Til

Mzuri Pro-Til uprawia wyłącznie wąskie pasy gleby, aplikuje nawozy w całej warstwie uprawianego pasa, umieszcza w nim nasiona na określonej głębokości, zapewniając idealne środowisko do ich szybkiego kiełkowania, wzrostu roślin, a w konsekwencji również wysokich plonów.

Uprawa pasowa MZURI Pro-Til
- Uprawiamy bezorkowo według technologii MZURI Pro-Til. Głęboko spulchniamy glebę, aplikujemy nawozy i wysiewamy nasiona za jednym przejazdem. Oszczędzamy pięciokrotnie paliwo i siedmiokrotnie czas pracy, w porównaniu do technologii tradycyjnej. Norma wysiewu jest też obniżona, na tym polu produkcyjnym, na którym aktualnie się znajdujemy, norma wysiewu to 70 kg na hektar. Przyrządy na kombajnie pokazują wydajność około 11 ton. Także jest to całkiem przyzwoity wynik, jak na 70 kg zasianych nasion, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, w tym atmosferyczne w okresie wzrostu rośliny. Mieliśmy bardzo poważne niedobory wody. Od 15 lutego do 1 czerwca było to 51 mm/m2. Z uwagi na tak niewielką sumę opadów, widać po jęczmieniu, że on jest ciut krótszy, niedobory wody spowodowały jego słabszy wzrost - mówi Marek Różniak, Prezes firmy Mzuri-Agro sp. z o.o., sp. k.

Technologia Mzuri Pro-Til polega na uprawie tylko wąskich pasów gleby, w których wysiewa się nasiona roślin. Pozwala to zatrzymać wilgoć i ograniczyć straty materii organicznej, co wpływa korzystnie na strukturę, żyzność i urodzajność gleby. Resztki pożniwne pozostawione w międzyrzędziach tworzą korzystne środowisko do wzrostu i rozwoju roślin. Wielokrotne przejazdy maszynami do płużnej uprawy roli powodują degradację struktury gleby, nadmiernie ją zagęszczają, prowadzą do szybkiej mineralizacji materii organicznej i wpływają destrukcyjnie na życie biologiczne gleby. Silne zagęszczenie gleby skutkuje zaburzeniem jej stosunków powietrzno-wodnych, prowadząc do braku tlenu oraz składników pokarmowych łatwo dostępnych dla korzeni roślin uprawnych. Mzuri Pro-Til został zaprojektowany jako agregat umożliwiający uprawę roli, nawożenie oraz siew w jednym przejeździe bezpośrednio w ściernisku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!