Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Barszcz Sosnowskiego. Zobacz jak skutecznie z nim walczyć

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ostatnim okresie pojawiały się informacje o zwiększającym się zagrożeniu powodowanym...

W ostatnim okresie pojawiały się informacje o zwiększającym się zagrożeniu powodowanym przez barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Zagrożenie to zwiększa się szczególnie w okresie słonecznej pogody oraz wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Roślina ta jest bardzo szkodliwa dla człowieka – ma działanie toksyczne i parzące.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Barszcz Sosnowskiego

Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Barszcz Sosnowskiego nie jest umieszczony na liście organizmów kwarantannowych, a więc nie podlega obowiązkowi zwalczania z urzędu na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r.  o ochronie roślin (Dz.U. z 2014 r. poz. 621, z późn. zm.). Działania w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego nie należą zatem do kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, są obowiązkiem samorządów lokalnych.

Zgodnie z art. 7 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należą m. in. sprawy związane z ochroną środowiska i przyrody oraz ochrony zdrowia. Art. 40 ww. ustawy upoważnia organy gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujące na terenie gminy. Zgodnie z treścią tego artykułu rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli, odnoszące się m.in. do zarządzania drogami publicznymi, infrastrukturą kolejową czy gospodarowania wodami, czyli miejscami gdzie występują największe skupiska barszczu Sosnowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką informacyjną o tej roślinie oraz możliwościach jej zwalczania, przygotowanej przez PIORiN

Biologia

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwuletnią należącą do rodziny baldaszkowatych (selerowatych) (Umbeliferae). W pierwszym roku wytwarza rozetę, a w drugim wyrastają pędy nasienne i po wydaniu nasion (owoców) roślina zamiera. Niekiedy jednak z niektórych rozet nie wyrastają pędy i wówczas rośliny owocują później niż w drugim roku wegetacji, stając się roślinami wieloletnimi. W naturalnych siedliskach roślina osiąga wysokość do 1,5 m. W Polsce warunki rozwoju dla barszczu Sosnowskiego są wyjątkowo korzystne, dlatego niektóre osobniki dorastają nawet do 3,5 m wysokości. Zdolność kiełkowania owoce (nasiona) uzyskują po 60 do 90 dniach stratyfikacji (przebywania) w temperaturze od 2 do 5oC.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3 4

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +7 pkt. razem głosów: 7
2015-07-24 11:07:55, napisał: Gość

"Zgodnie z art. 7 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należą m. in. sprawy związane z ochroną środowiska i przyrody oraz ochrony zdrowia" Najlepiej zwalić wszystko na gminy. W ten artykuł (art.7) można faktycznie wsadzić wszystko. Ochrona zdrowia - po co ministerstwo zdrowia i te wszystkie instytucje, ochrona środowiska i przyrody - po co są wszystkie instytucje ochrony środowiska i przyrody? - niech samorządy zasuwają za wszystkich. One i tak jadą na "rezerwie". Pracownicy jak choinki obwieszone różnymi obowiązkami nie są w stanie już poznać w całości zagadnień jakimi się zajmują/ lub mają przypisane a cały czas się dorzuca nowe obowiązki. Najbardziej to widać w małych gminach gdzie zatrudnienie nowego pracownika nie wchodzi w grę. Mało tego chroniczny brak środków w samorządach doprowadza do tego, że wiele zadań jest niewykonywalnych lub wykonywanych pobieżnie - bo jakoś to trzeba zrobić. W tym przypadku_Barszczu Sosnowskiego_ rozwiązanie jest proste: właściciel nieruchomości na której rośnie ta roślina ma z nią walczyć i tyle. Nie przerzucajmy się odpowiedzialnością bo nic z tego nie będzie.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl