Barszcz Sosnowskiego. Zobacz jak skutecznie z nim walczyć

W ostatnim okresie pojawiały się informacje o zwiększającym się zagrożeniu powodowanym przez barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Zagrożenie to zwiększa się szczególnie w okresie słonecznej pogody oraz wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Roślina ta jest bardzo szkodliwa dla człowieka – ma działanie toksyczne i parzące.

Barszcz Sosnowskiego. Zobacz jak skutecznie z nim walczyć

Barszcz Sosnowskiego

Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Barszcz Sosnowskiego nie jest umieszczony na liście organizmów kwarantannowych, a więc nie podlega obowiązkowi zwalczania z urzędu na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r.  o ochronie roślin (Dz.U. z 2014 r. poz. 621, z późn. zm.). Działania w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego nie należą zatem do kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, są obowiązkiem samorządów lokalnych.

Zgodnie z art. 7 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należą m. in. sprawy związane z ochroną środowiska i przyrody oraz ochrony zdrowia. Art. 40 ww. ustawy upoważnia organy gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujące na terenie gminy. Zgodnie z treścią tego artykułu rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli, odnoszące się m.in. do zarządzania drogami publicznymi, infrastrukturą kolejową czy gospodarowania wodami, czyli miejscami gdzie występują największe skupiska barszczu Sosnowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką informacyjną o tej roślinie oraz możliwościach jej zwalczania, przygotowanej przez PIORiN

Biologia

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwuletnią należącą do rodziny baldaszkowatych (selerowatych) (Umbeliferae). W pierwszym roku wytwarza rozetę, a w drugim wyrastają pędy nasienne i po wydaniu nasion (owoców) roślina zamiera. Niekiedy jednak z niektórych rozet nie wyrastają pędy i wówczas rośliny owocują później niż w drugim roku wegetacji, stając się roślinami wieloletnimi. W naturalnych siedliskach roślina osiąga wysokość do 1,5 m. W Polsce warunki rozwoju dla barszczu Sosnowskiego są wyjątkowo korzystne, dlatego niektóre osobniki dorastają nawet do 3,5 m wysokości. Zdolność kiełkowania owoce (nasiona) uzyskują po 60 do 90 dniach stratyfikacji (przebywania) w temperaturze od 2 do 5oC.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!