| Autor: redakcja6

Owady na talerzu?

Według Informacyjnej Agencji Radiowej, belgijska agencja do spraw bezpieczeństwa żywności wprowadziła 10 gatunków insektów do konsumpcji.

Owady na talerzu?
Belgia jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który wydał oficjalną zgodę na konsumpcję owadów.
 
Wśród dopuszczonych do spożycia insektów znalazły się między innymi: koniki polne, amerykańska szarańcza pustynna, larwy mącznika, chrząszcze i świerszcze.
 
Owady jak dotąd nie trafiły na półki sklepowe, ale belgijska agencja pozwoliła firmom, które prowadziły badania, na wprowadzenie insektów na rynek.
 
Na razie jedyną osobą zajmującą się sprzedażą owodów jako produktów spożywczych jest mieszkaniec Antwerpii, który twierdzi, iż smak insektów można przyrównać do innych łakoci, jakie na co dzień spożywamy. Dla przykładu, surowe larwy mącznika smakują jak orzechy laskowe, natomiast podgrzane mają smak pistacji.
 
Jak sam podkreśla, owady są źródłem protein. Posiadają zdecydowanie więcej białka niż mięso, więcej witamin i mniej tłuszczu. Ponadto ich hodowla jest mniej szkodliwa dla środowiska naturalnego.
 
Zdaniem belgijskich fanatyków owadów, insekty są jedzeniem przyszłości i mogą przyczynić się do walki z głodem na świecie.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!