| Autor: redakcja1

Globalny handel masłem bliski 1 mln ton

Jak wynika z najnowszych prognoz FAO kontyngent handlu masłem w skali globalnej w 2015 roku może się zwiększyć o 1,9% do 995 tys. ton. Światowe ceny masła spadały w 2015 roku w związku ze spadkami cen mleka oraz z powodu komplikacji w sprzedaży na rynek rosyjski - głównego importera masła.

Globalny handel masłem bliski 1 mln ton

Najwięksi światowi importerzy masła

Jak zauważa FAMMU/FAPA, międzynarodowe zapotrzebowanie na masło pochodzi głównie z Azji południowo-wschodniej i z Rosji, choć podobnie jak w przypadku innych przetworów mlecznych, Chiny w ostatnich latach znacznie zwiększały przywóz masła. Poza tym w wyniku umów handlowych i bezcłowego dostępu, Unia Europejska jest ważnym importerem, gdyż zajmuje 6 pozycję na świecie pod względem wolumenu i eksporterem - 2 miejsce na świecie. W czasie gdy na największych rynkach zbytu, takich jak Chiny, Arabia Saudyjska, czy Singapur spodziewany jest wzrost lub stabilizacja wwozu w 2015 roku, wprowadzone przez Rosję embargo i dewaluacja rubla nie budzą wątpliwości co do obniżonego poziomu zakupów z tego kierunku.

Najwięksi eksporterzy masła

Spodziewa się, że trzech z pięciu największych eksporterów masła: Nowa Zelandia, Białoruś i Australia zwiększą sprzedaż zagraniczną w 2015 roku. W szczególności Nowa Zelandia może tu odnotować wyraźny skok, gdyż nie jest objęta rosyjskim zakazem i ma możliwości rozwoju sprzedaży na ten rynek. Ponadto dodatkową podaż masła zapewni obniżona produkcja PMP w tym regionie i przekierowanie większej części mleka do produkcji masła.

Natomiast UE, gdzie w ostatnich latach 25% eksportu masła kierowane było do Rosji jest od sierpnia 2014 r. ograniczona zakazem. Jednakże wywóz w 2015 roku może mieć poziom podobny do tego z 2014 r., przede wszystkim za sprawą dewaluacji EUR w odniesieniu do USD, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności wysyłki. W przypadku USA, zwiększona produkcja serów i jogurtów kosztem masła może przełożyć się drugą z rzędu zniżkę eksportu tego tłuszczu.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!