Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niższa podaż malin rzutuje na ceny mrożonek

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny mrożonych malin z Polski, w wyniku niższej produkcji, spowodowanej małą podażą surowca...

Ceny mrożonych malin z Polski, w wyniku niższej produkcji, spowodowanej małą podażą surowca silnie zwiększyły się w sierpniu 2015 roku – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek malin

Jak wynika z danych Foodnews w pierwszej połowie października mrożone maliny z Polski (Polana IQF) kosztowały przeciętnie 3,18 euro/kg, a więc to więcej o 52% niż średnio w lipcu br. i o 83% niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Rekompensuje to w dużym stopniu zwyżka kosztów surowca. Ceny malin do mrożenia od początku lipca do końca sierpnia br. zwiększyły się dwukrotnie do 9,53-10,30 zł/kg.

 

Za sprawą niższej podaży w Polsce, wzrosły także ceny mrożonych malin w Serbii. Foodnews wskazuje, że te (Willamette IQF) w pierwszej połowie października br. kosztowały 3,00 euro/kg, tj. o 55% więcej niż przed rokiem.

 

Niemniej jednak, tegoroczna produkcja malin w tym kraju miała być nawet wyższa niż w roku poprzednim o 7%. Niższa podaż na rynku unijnym, jak i również wysokie ceny malin mrożonych mogą skutkować wyższym importem mrożonych malin z Chile czy też Chin.

 

W 2014 r. import (HS 081120) mrożonych malin z tych krajów był jednak stosunkowo nieznaczny i wyniósł odpowiednio 13,1 i 1,4 tys. t. Przywóz z tych krajów ograniczony był niską konkurencyjnością cenową malin chilijskich w odniesieniu do malin europejskich. Ta jednak w tym sezonie uległa znacznej poprawie.

 

Produkcja chińska ukierunkowana jest z kolei przede wszystkim na rynek wewnętrzny. Zmiana uwarunkowań może przełożyć się jednak na wyraźną zwyżkę importu z tego kraju.

 

Ceny mrożonych malin na rynku UE prawdopodobnie będą pozostawać nadal wysokie, gdyż podaż owoców spoza Unii jedynie w nieznacznej części będzie w stanie zrekompensować braki podaży na rynku wspólnotowym.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl