Wyższe w listopadzie ceny oleju palmowego i słonecznikowego z nadwyżką zrównoważyły niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego

Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł w listopadzie średnio 124,1 punktu, co oznacza wzrost o 4,1 punktu (3,4 procent) w porównaniu z październikiem, po spadku przez trzy kolejne miesiące.

Wyższe w listopadzie ceny oleju palmowego i słonecznikowego z nadwyżką zrównoważyły niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego
Do wzrostu wskaźnika cen przyczyniły się wyższe światowe ceny oleju palmowego i słonecznikowego, które z nadwyżką zrównoważyły niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego.

Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły w listopadzie o ponad 6,0 ​​procent, do czego przyczyniły się głównie bardziej aktywne zakupy dokonywane przez wiodące kraje importujące oraz sezonowo niższa produkcja w głównych krajach produkujących.

Światowe ceny oleju słonecznikowego również umiarkowanie wzrosły, głównie dzięki utrzymującemu się stałemu tempu zakupów importowych.

Z kolei międzynarodowe ceny oleju sojowego nieznacznie spadły w związku ze zmniejszonym światowym popytem importowym, co przeważyło nad wpływem niższych perspektyw produkcji soi w Brazylii, podczas gdy utrzymujące się obfite światowe dostawy przyczyniły się do niższych światowych cen oleju rzepakowego.


Tagi:
źródło: