| Autor: redakcja1

Zapasy interwencyjne OMP

O połowę mniejsze zapasy interwencyjnego odtłuszczonego mleka w proszku w unijnych magazynach.

Zapasy interwencyjne OMP
W ostatnich dniach Komisja Europejska poinformowała, że połowa odtłuszczonego mleka w proszku tj. 190 tys. ton, zakupionego i przechowywanego w zapasach publicznych od 2015 roku została ponownie wprowadzona na rynek bez szkody dla jego funkcjonowania. O czym mogą świadczyć dane opublikowane w ostatnim sprawozdaniu Europejskiego Obserwatorium Rynku Mleka, pokazujące wzrost średnich unijnych cen mleka surowego oraz odtłuszczonego mleka w proszku. Mechanizmy interwencyjne odegrały ważną rolę w stabilizowaniu rynku podczas kryzysu w latach 2015 – 2017. Pomogły głównie w usunięciu nadwyżek w momencie, gdy równowaga na ryku była zaburzona. Komisja Europejska pod koniec 2016 roku zaczęła organizować przetargi publiczne. Początkowo odbywały się one raz w miesiącu, później częstotliwość zwiększono do dwóch przetargów w miesiącu.

Połączenie dużego popytu na produkty mleczarskie, ograniczonego i odpowiedzialnego wzrostu produkcji oraz ostrożne zarządzanie zasobami, pozwoliło zapewnić konkurencyjne ceny i sprzedaż około 190 tys. ton OMP z zapasów interwencyjnych. Krótkoterminowe perspektywy Obserwatorium Rynku Mleka przewidują, że w najbliższych miesiącach ceny będą miarowo rosły pomimo wahań. Przez wiele miesięcy ceny odtłuszczonego mleka w proszku utrzymywały się poniżej poziomu interwencyjnego (169,80 EUR/100 kg), sytuacja poprawiła się od maja bieżącego roku. W przypadku mleka ceny w maju spadły do poziomu 32 EUR/100 kg, we wrześniu trend się odwrócił i utrzymuje się do tej pory. Ceny masła w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, podobnie jak w przypadku cen serów. W pierwszej połowie bieżącego roku produkcja mleka w całej Unii Europejskiej odnotowała znaczy wzrost, który został wyhamował od lipca. Szacuje się, że rok 2018 zakończy się w UE umiarkowanym wzrostem produkcji na poziomie 0,8%. Czynnikami decydującymi o produkcji mleka będą głównie warunki pogodowe oraz dostępność pasz, która może być ograniczona z powodu tegorocznej suszy.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!