| Autor: redakcja12

Bezpieczeństwo nad wodą

Lato to pora roku na którą zapewne czeka wielu z nas. Wycieczki nad jezioro z rodziną czy przyjaciółmi to wspaniała okazja na wspólne spędzenie czasu. Niestety, nie każda wspólna wyprawa może zakończyć się szczęśliwie. Dolnośląscy policjanci informują, na co należy zwrócić uwagę, aby wypoczynek nad wodą był w pełni bezpieczny.

Bezpieczeństwo nad wodą
Wypoczywając nad jeziorem czy morzem, często korzystamy z kąpieli czy też sprzętu pływającego. Musimy jednak pamiętać o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nasze oraz najmłodszych, aby każdy z nas wrócił do domu cały i zdrowy. Należy przestrzegać podstawowych, ale często zapominanych zasad, które jednak mogą uratować nasze życie.
 
Podczas pobytu nad wodą powinniśmy pamiętać, aby przestrzegać zamieszczony tam regulamin kąpieliska. Każda plaża oraz zbiornik wodny się od siebie różnią i należy zwracać uwagę na jego otoczenie. Ponadto, korzystajmy z kąpielisk strzeżonych, na których obecny jest ratownik. Starajmy się wykonywać i działać według jego zaleceń. W sytuacji, gdy chcemy się wykąpać najlepiej, abyśmy nie korzystali z wody o temperaturze poniżej 14°C, a jedynie od 22-25°C.
 
Powinniśmy także zapamiętać, aby nie kąpać się podczas burzy czy też nadchodzącej mgły, ponieważ nasza widoczność jest wtedy bardzo ograniczona i nie przekracza ona 50 metrów. Starajmy się unikać zbiorników wodnych pełnych wodorostów, zazielenień, w których mogą często występować nieprzewidziane zimne i silne prądy. Gdy chcemy wypłynąć nieco dalej od brzegu, nie korzystajmy z materaca ani z nadmuchiwanego koła, ponieważ są to akcesoria, które swoją rolę idealnie spełnią przede wszystkim przy brzegu, blisko plaży.
 
Również dzieci powinny kąpać się pod wyłączną opieką osób dorosłych i powinny być wyposażone w tzw. „pływaczki” lub dmuchane kółko. Z kolei, gdy mamy ochotę skorzystać z żaglówek, kajaków czy też innych sprzętów wodnych, koniecznie zakładajmy kapoki. W celu zadbania o swoje bezpieczeństwo, poinformujmy naszych najbliższych bądź znajomych, aby w razie jakiegokolwiek wypadku wiedzieli, gdzie możemy się obecnie znajdować.
 
W ostatnich latach, często można usłyszeć o licznych utonięciach z powodu kąpieli pod wpływem alkoholu. Każdy z nas powinien zapamiętać, aby nie wchodzić do zbiornika wodnego po spożyciu napojów wysokoprocentowych.


Tagi:
źródło: