| Autor:

Droższa żywność

W grudniu najwięcej zapłacimy za chleb, owoce, warzywa oraz mięso drobiowe.


Pod koniec roku detaliczna cena chleba może być nawet o 10 procent wyższa niż w roku ubiegłym. Niemniej jednak wzrost cen dotyczyć będzie całej żywności i wyniesie on około 5 procent w skali rocznej.

 

Jak wynika z przewidywań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) najwięcej zapłacimy za owoce oraz warzywa, bo od 15 do nawet 20 procent. Niestety droższa będzie też mąka, a co za tym idzie i pieczywo. Poza tym tuż przed świętami więcej zapłacimy za mięso drobiowe, którego cena będzie o 7-8 procent wyższa niż w zeszłym roku.

 

Droższa żywność to wyższa inflacja. Dlatego też jeśli zarówno w listopadzie jak i w grudniu ceny żywności nadal będą miały tendencję wzrostową to rok zostanie zakończony z inflacja na poziomie 3-3,1 procenta. Znaczna część ekonomistów przestrzegają przed skutkiem takiej sytuacji. Otóż, jeśli żywność będzie nadal drożeć to wywoła to presję na podniesienie płac pracowniczych.


 Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!