| Autor: redakcja13

Rolnicy spiszą się internetowo!

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku rolnicy w całym kraju spisują się w ramach Powszechnego Spisu Rolnego, organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Najprostszy sposób to spis przez Internet. Dlaczego warto wybrać tę metodę spisu?

Rolnicy spiszą się internetowo!
Jak spisać się przez Internet? 
 
Do spisania się potrzebujemy jedynie komputera, laptopa lub smartfona z połączeniem internetowym, niczego nie trzeba instalować. Jeśli nie mamy Internetu w domu, możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanego w tym celu komputera dostępnego w każdym Gminnym Biurze Spisowym czyli urzędzie gminy. Aby się spisać wchodzimy bezpośrednio lub przez wyszukiwarkę na stronę www.spisrolny.gov.plTu znajdziemy potrzebny formularz spisowy, który będziemy mogli wypełnić. Na początek musimy się zalogować: 
 
1. Jako osoba fizyczna – logujemy się na trzy sposoby:
  • podając „Numer  gospodarstwa” z listu Prezesa GUS oraz numer PESEL. List Prezesa  GUS został wysłany do wszystkich gospodarstw rolnych;
  • lub wpisując „Numer identyfikacyjny producenta” z ARiMR oraz numer PESEL;
  • lub poprzez „Węzeł krajowy”, który umożliwia logowanie za pośrednictwem profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej (wybrane banki).
2. Jako firma lub organizacja – logujemy się podając identyfikator i hasło z Portalu Sprawozdawczego GUS.
 
Następnie wypełniamy formularz postępując zgodnie z pojawiąjącymi się podpowiedziami.
 
Co zyskujemy, spisując się internetowo? 
 
Decydując się na wybór tej metody, po pierwsze zyskujemy więcej czasu do dyspozycji na wypełnienie formularza oraz możliwość sprawdzenia i przemyślenia odpowiedzi. Dane w formularzu spisowym możemy wypełniać w dogodnej dla nas chwili, na raty, od pierwszego zalogowania mamy 5 dni na jego zakończenie. Formularz spisowy zawiera szereg podpowiedzi oraz zdefiniowanych słowników, które pomogą lepiej rozumieć treść pytań i łatwiej przekazywać informacje o swoim gospodarstwie. Spis rolny obejmuje szereg zagadnień, dotyczących rolnictwa. Formularz spisowy ma 11 działów. Nie oznacza to, że wszystkie pytania będą nas dotyczyć. GUS projektując formularz starał się, aby był czytelny i łatwy do samodzielnego wypełnienia. Liczba pytań, na które będziemy odpowiadać, zależy od rodzaju działalności prowadzonej w gospodarstwie. Podsumowując, spis przez Internet to bardzo wygodny i bezpieczny sposób na realizację obowiązku spisowego, nie wymagający kontaktu z osobami z zewnątrz, zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19. 
 
Przy wypełnianiu formularza, pamiętajmy, że większość  danych dotyczy stanu gospodarstwa z 1 czerwca 2020 roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
GUS + pl +
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!