| Autor: redakcja1

Rolnikom w hołdzie

„Pamięci chłopów i ziemian, którzy zapłacili najwyższą cenę za polskość Pomorza” – głosi napis na pomniku, który dziś (29 sierpnia) został odsłonięty w toruńskim Parku Pamięci. Instalacja poświęcona jest mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy.

Rolnikom w hołdzie

W uroczystości uczestniczyli także przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, starosta toruński Marek Olszewski, wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz oraz członkowie delegacji zagranicznych reprezentujący region solecznicki (Litwa), hrabstwo Fife (Szkocja) i stacjonujące w Kujawsko-Pomorskiem wojska amerykańskie.    
 
- Instalacja składa się z dwóch elementów – części wykonanej z czarnego granitu, rzeźbionej w taki sposób, aby przypominać orkę, czynność, która kojarzy się z przygotowaniem pola pod zasiew i nowe życie. Tutaj gwałtownie przerwana zastygła w kamieniu staje się symbolem śmierci, przemocy i okrucieństwa zbrodni pomorskiej – wyjaśnia autor pomnika Zbigniew Mikielewicz. – Zamysł drugiego elementu będzie realizowany na wydzielonym za pomnikiem terenie, na którym wysiewane będzie zboże. Okres wegetacyjny symbolizować będzie cykl życia, tak dobrze rozumiany przez mieszkańców wsi, a coroczny rytuał zasiewów i zbiorów będzie wyrazem naszej żywej pamięci o tych, którzy za polskość Pomorza zapłacili najwyższą cenę – dodaje artysta.

Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 to symboliczne miejsce upamiętnienia polskich obywateli bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach II wojny światowej.


Tagi:
źródło: