Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 86 lat zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, ikona polskiego...

Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 86 lat zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, ikona polskiego sadownictwa, nauczyciel akademicki, honorowy prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, wybitny specjalista z zakresu ekonomiki ogrodnictwa, sadownictwa i szkółkarstwa.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Profesor Eberhard Makosz urodził się 23 marca 1932 roku w Lichyni. Był absolwentem Wydziału Ogrodnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1970 uzyskał stopień doktora, habilitował się w zakresie ekonomiki ogrodnictwa w 1983. W 1997 otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych.
 
Do roku 1983 związany był z Sadowniczym Zakładem Doświadczalnym w Brzeznej, później do 1988 był wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Ogrodniczych w Nowym Sączu. Jako nauczyciel akademicki przez wiele lat związany był z Akademią Rolniczą w Lublinie, gdzie kierował Katedrą Nasiennictwa i Szkółkarstwa Ogrodniczego a następnie Katedrą Ekonomiki Ogrodnictwa. Pracował również w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Ogrodnictwa.
 
Prof. Makosz specjalizował się w zagadnieniach z zakresu ekonomiki sadownictwa i szkółkarstwa. Był członkiem m.in. Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, prezesem Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, honorowym członkiem Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich Polskiej Akademii Nauk. Publikował prace naukowe poświęcone nowoczesnym technologiom w polskim sadownictwie.
 
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zostało założone z inicjatywy sadowników w listopadzie 1989 roku w Warszawie. Profesor Makosz przewodził Zarządowi od 1994 do 2018 roku. Głównym celem Towarzystwa było unowocześnienie sadów, zwłaszcza jabłoniowych, innych niż dotąd uprawianych w kraju. Informacje o typach sadów jabłoniowych, ich zakładaniu i nowych sposobach produkcji jabłek zbierano najpierw w krajach Zachodniej Europy, a później w 20 krajach na 5 kontynentach. W oparciu o zebrane informacje i żywe dyskusje opracowano wizję sadu jabłniowego oraz produkcji i dystrybucji jabłek. W nowych sadach jabłoniowych liczba drzew wahała się od 2000 do 3000 drzew na hektarze,na podkładce M 9, z koroną wrzecionową. Inny też był skład odmianowy.W dobrze prowadzonych sadach plony wahały się od 40 do 60 ton z hektara,dobrej jakości i rynkowo atrakcyjnych odmian. W związku z tak wysokimi plonami wzrosły zbiory jabłek z 1.5 do 3.5 mln ton. Polska stała się największym producentem jabłek w Europie i największym ich eksporterem na świecie.
 
W uznaniu za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej na rzecz rozwoju sadownictwa, realne sukcesy całego środowiska, prof. Eberhard Makosz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność na rzecz polskiego sadownictwa otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zetor Tractor SHOW
 • Zetor Tractor SHOW

  Już 28 maja 2017 roku o godz. 10 w miejscowości Zofiowo koło Czarnkowa, odbędą się Pokazy Zielonkowe organizowane przez firmę P.W. Inter-Vax Żnin. Podczas tego wydarzenia, przewidzianych jest...
 • Zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz
 • Zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz

  Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 86 lat zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, ikona polskiego sadownictwa, nauczyciel akademicki, honorowy prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, wybitny...
 • Kultowa wystawa techniki rolniczej w Kielcach już za nami
 • Kultowa wystawa techniki rolniczej w Kielcach już za nami

  W dniach 16 do 18 marca 2018 roku Targi Kielce były gospodarzem Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH, które na halach Targów odbywały się już po raz dwudziesty czwarty.
 • Gospodarzu, szykuj się na AGROTECH 2018!
 • Gospodarzu, szykuj się na AGROTECH 2018!

  16 marca na Targach Kielce odbędzie się 24.edycja kultowej wystawy techniki rolniczej
 • Recepta na niedobory miedzi w sadzie
 • Recepta na niedobory miedzi w sadzie

  Aby uzyskać satysfakcjonującą rentowność produkcji plantatorzy dążą do osiągnięcia możliwie największego plonu o dobrych parametrach jakościowych. Jest to zdeterminowane przez wiele...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl