| Autor: redakcja1

Dożynki wojewódzkie 2021

Za nami większość wydarzeń pierwszego dnia dożynek wojewódzkich. Zapraszamy na jutrzejsze (29 sierpnia) uroczystości oficjalne i finałowy koncert Golec uOrkiestra na scenie plenerowej na toruńskich Jordankach. Niedzielne uroczystości oficjalne będą transmitowane online (msza, uroczystości na Jordankach). Obchody wojewódzkiego święta plonów organizujemy tym razem wspólnie z diecezją toruńską, współgospodarzami są powiat toruński i samorząd miejski Torunia.

Dożynki wojewódzkie 2021
- Cieszę się bardzo, że tegoroczne dożynki wojewódzkie odbywają się w samym centrum miasta. Ta symboliczna przestrzeń powinna nam przypominać, że przyszłość każdego z nas, niezależnie, jaki zawód wykonujemy, w znacznym stopniu zależy od przyszłości rolnictwa. Bo wszyscy jesteśmy konsumentami dóbr w pocie czoła wypracowanych na kujawsko-pomorskiej ziemi. Jako córka inowrocławskiego piekarza i wnuczka gdańskiego cukiernika pochylam się z szacunkiem nad świeżo wypieczonym bochenkiem dożynkowego chleba. Oby nigdy nam go nie zabrakło – mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
 
 - Praca rolnika jest szczególna - jej warsztatem jest ziemia, niepowtarzalny dar natury, wymagający cierpliwości i zaangażowania nie tylko gospodarza, ale wszystkich członków rodziny. Dlatego pragnę powtórzyć za patronem naszego województwa, świętym Janem Pawłem II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Znam ten trud z pierwszej ręki - przez dom rodzinny, rodziców i brata, oraz przyjaciół, kiedyś kolegów ze szkolnych ław, dziś rolników - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 
Dużym powodzeniem cieszyły się dzisiejsze wydarzenia w Muzeum Etnograficznym i na Jordankach – kiermasz rękodzieła i prezentacje pracy rzemieślników wykonujących ginące zawody, pokaz maszyn rolniczych oraz pikniki rodzinne. Było dużo dobrej zabawy, interesujące występy grup folklorystycznych, a dla głodnych także coś na ząb. Muzycznymi gwiazdami dożynkowej soboty są raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel, którzy koncertują na toruńskiej starówce i na plenerowej scenie na Jordankach. Finałem dnia jest wieczorne party pod chmurką, które poprowadzi DJ Martinez. Także dziś w Teatrze Horzycy gala Nagród Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi. Nazwiska wyróżnionych podamy jutro.
 
W niedzielę przedpołudnie upłynie pod znakiem oficjalnych uroczystości, a wieczór zakończy się wielkim koncertem grupy braci Golców.
 
O poranku w toruńskim Parku Pamięci zostanie odsłonięta instalacja poświęcona mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Uroczysta msza dożynkowa odbędzie się w katedrze śś. Janów, a po niej wielki korowód dożynkowy przejdzie ulicami starego miasta na Jordanki, gdzie przewidziane jest ogłoszenie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko promocyjne, wystawione przez wspólnoty powiatowe lub lokalne grupy działania.
 
A potem już tylko Golcowie i całe zielone Jordanki dla ich publiczności!


Tagi:
źródło: