| Autor: redakcja12

Międzyplony – terminy siewu i utrzymania na gruncie

Siew międzyplonów jest praktyką stosowaną w gospodarstwach rolnych zajmujących się zarówno produkcją roślinną, jak i zwierzęcą. Rolnicy wysiewają poplony w celu wzbogacenia gleby w substancję organiczną jako zielony nawóz, a także w celu zapewnienia bazy paszowej dla przeżuwaczy.

Międzyplony – terminy siewu i utrzymania na gruncie
Rolnicy z powiatu wrzesińskiego mają możliwość uzyskania dodatkowej płatności do hektara wysianego międzyplonu. Poplony uprawiane są wówczas w ramach Pakietu 8. Ochrona gleb i wód „Programu rolnośrodowiskowego” PROW 2007–2013 albo Pakietu 2. Ochrona gleb i wód w ramach "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego" PROW 2014-2020. Wysiewane są także w ramach praktyki dodatkowej w  Pakiecie 1. Rolnictwo zrównoważone w "Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym". W gospodarstwach o powierzchni gruntów ornych przekraczającej 15 hektarów siew międzyplonów to jedno z najczęściej wybieranych przez rolników z naszego powiatu rozwiązań realizacji wymogów zazielenienia w zakresie obszarów proekologicznych. Wówczas powierzchnia uznana za obszar EFA stanowi 30 procent powierzchni rzeczywistej międzyplonu.
 
Międzyplony uprawiane na własne potrzeby, nie w celu realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego czy wywiązania się z wymogów zazielenienia, mogą być dowolnie użytkowane przez rolników. Takie międzyplony można zebrać na paszę w wybranym terminie, przyorać jesienią lub wiosną - stosownie do potrzeb gospodarstwa i z uwzględnieniem warunków pogodowych. Międzyplony uprawiane w ramach programów unijnych są natomiast obwarowane licznymi wymogami, które rolnicy muszą spełnić bez względu na panujące na polach niekorzystne warunki związane z pogodą (np. suszą lub długotrwałymi deszczami).
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!