| Autor:

Indie – Poważne problemy z powodu drożejącej cebuli

Horrendalne podwyżki cen cebuli wzbudziły ogromny gniew pośród społeczeństwa.

 

W Indiach cebula jest podstawowym składnikiem sporej części potraw. Dlatego tak nagłe i znaczące podwyżki tego warzywa zbulwersowały społeczeństwo. W związku z zaistniałą sytuacją indyjski rząd zniósł cła na cebule oraz poprosił o zmniejszenie cen do 40 rupii za kilogram w sklepach państwowych, które to wchodzą w skład sieci korporacyjnej.

 

Zabieg ten ma na celu ostudzenie rynkowych cen, gdyż obecnie za cebulę trzeba zapłacić 80 rupii za kilogram. Poza tym, także zniesienie cła ma się przyczynić do obniżki cen poprzez zwiększenie dostaw tego warzywa do Indii.

 

Niemniej jednak główną przyczyną rosnących nagle cen cebuli są regionalne opady deszczu i to w rejonach największych plantacji tego warzywa. Tym bardziej jest to zaskoczeniem, gdyż o twej porze roku są one niezwykłą rzadkością.

 

Rząd już teraz nałożył całkowity zakaz eksportu cebuli, ale niestety wysokie ceny mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni.

 

Poza cebulą drożeje także żywność, której ceny w tym roku w stosunku do zeszłego wzrosły o 10 procent. Taki stan rzeczy sprawia znaczące trudności w ubogich warstwach społeczeństwa hinduskiego.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!