| Autor: zzcnmr

Młodzi rolnicy z Polski na Europejskim Kongresie Młodych Rolników w Brukseli

W dniach 5-6 grudnia 2012 w Parlamencie Europejskim w Brukseli, pod patronatem Grupy Europejskiej Partii Ludowej, odbył się I Europejski Kongres Młodych Rolników z okazji 50-lecia Wspólnej Polityki Rolnej.

Młodzi rolnicy z Polski na Europejskim Kongresie Młodych Rolników w Brukseli
Polska delegacja  stanowiła najliczniejszą reprezentację przybyła na zaproszenie czterech europosłów: Czesława Siekierskiego, Andrzeja  Grzyba, Jarosława Kalinowskiego oraz Arkadiusza Bratkowskiego. Organizację w/w wyjazdu powierzono Związkowi Zawodowemu Centrum Narodowe Młodych Rolników.

Pierwszym etapem spotkania rolników była prezentacja I Europejskiego Kongresu Młodych Rolników przygotowana przez deputowanych z Hiszpanii i Portugalii posłankę Esther Herranz oraz posła Nuno Melo. Goście zostali oficjalnie powitani przez Josepha Daula przewodniczącego Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Istotną częścią dnia były prezentacje przygotowane przez rolników, którzy przedstawili projekty uczestniczące w konkursie na najbardziej innowacyjne rozwiązania wprowadzone przez młodych rolników. Polską stronę w konkursie reprezentowały trzy projekty młodych rolników: Barbara Dubicka -  Kaczmarczyk  (gosp. truskawkowe), Aneta Zawadzka (gosp. mleczne), Patryk Zakrzewski (gosp. mleczne). W gronie 12 finalistów pierwszego etapu znalazło się gospodarstwo z Polski.

W konkursie wyłoniono zwycięzców w 3 kategoriach:
- zrównoważony rozwój – Hristova Irena Petkova z Bułgarii (sprzedaż bezpośrednia,  ubój drobiu w gosp., produkcja biżuterii z kurzych piór) oraz ex aequo Ana María i Raquel Pérez Saenz z Hiszpanii (produkcja drobiu na małą skale),

- europejski Młody Rolnik – Andreas Gugumuc z Austrii (produkcja żywności organicznej, ślimaków i wątróbki ze ślimaków),

- innowacyjny Młody Rolnik – José Carvalho z Portugalii (produkcja truskawek w namiotach wysokich w rynnach)

W programie kongresu był także panel dyskusyjny, podczas którego poruszono tematy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rolnictwa. Rolnicy mieli możliwość wypowiedzenia się na forum i przedstawienia sposobów, problemów i form gospodarowania w różnych zakątkach Europy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!