| Autor: mikolaj

Ruchy kadrowe w nowym PE

Wybory za nami, najwyższy czas więc, by nowi posłowie zaznajomili się z pracami Parlamentu Europejskiego i dołączyli do paneuropejskich grup politycznych, zrzeszających partie o podobnych poglądach. Parlamentarne grupy cieszą się ze zbioru rozmaitych korzyści, ale by móc z nich czerpać, muszą spełnić formalne wymogi. Jakie?

Ruchy kadrowe w nowym PE

Grupę polityczną może stworzyć minimum 25 posłów, pochodzących z przynajmniej siedmiu krajów członkowskich (1/4 liczby państw UE). Nazwa, skład oraz nazwisko lidera, muszą zostać przedstawione przewodniczącemu PE.

Każda z grup samodzielnie określa swoją organizację wewnętrzną – powołując przewodniczącego (lub współprzewodniczących), formując biuro oraz sekretariat.

Grupy polityczne grają ważną rolę w określeniu parlamentarnej agendy, wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, szefów komisji czy posłów sprawozdawców. Każda z nich może liczyć także na dodatkowe wsparcie, pochodzące z samej instytucji.

Przynależność do grupy politycznej nie jest obowiązkowa. Ci z posłów, którzy nie wyrażają chęci dołączenia do politycznej organizacji, pracują jako posłowie niezrzeszeni.

Podczas minionej kadencji, ponad 100 narodowych partii politycznych, pochodzących z 28 krajów członkowskich, weszło w skład siedmiu grup politycznych Parlamentu Europejskiego. Nowy skład PE i podział polityczny izby po wyborach europejskich 2014 r. poznamy najprawdopodobniej 1 lipca br. podczas pierwszej sesji plenarnej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!