| Autor: kkj6

Spadną ceny surowców?

Po znacznych wahaniach ceny pszenicy, kukurydzy oraz soi ponownie zaczęły wzrastać, ale dzięki niższym prognozom deficytów i wyższym wolumenom zapasów ceny surowców zostały skorygowane.

Spadną ceny surowców?

Raport sporządzony przez amerykański departament rolnictwa dotyczący sytuacji na rynkach rolnych w sezonie 2010/2011.


W związku z tym na rynku pszenicy prognoza deficytu uległa zmniejszeniu aż o 3,4 mln ton. Poza tym wpływ na tendencję spadkową miały także wiadomości na temat obniżenia cen, poprawa aury pogodowej w Ameryce Południowej, a także informacje o tańszej pszenicy oraz soi z Australii.


Niestety stan ten nie trwał zbyt długo, bo wraz z połową marca ceny ponownie zaczęły rosnąć. W związku z tym za soję i pszenicę ponownie należy zapłacić odpowiednio 1380 dolarów i 780 dolarów za 100 buszli. Z kolei kukurydza odnotowała największy poziom od 2,5 roku, bo 760 dolarów za 100 buszli.


Największy wpływ na taki stan rzeczy miały wiadomości na temat pogarszającej się pogody i malejących zapasów w USA będących liderami w produkcji kukurydzy. Innym niezwykle ważnym czynnikiem okazały się rosnące ceny ropy na świecie oraz zwiększony popyt na ten surowiec. Także większe zainteresowanie ze strony Stanów Zjednoczonych, które są również producentami etanolu miał niemały wpływ.


Niemniej jednak według najnowszych danych w przypadku soi bilans jest na poziomie dodatnim, bo wynosi on +5,2 mln ton. Równie istotne są zmiany prognoz w przypadku pszenicy, gdyż przewiduje się nieznaczną poprawę, bo o blisko 0,3 mln ton oraz minimalny wzrost wolumenu zapasów.


Przewiduje się, że w przeciągu kilku miesięcy, jeśli tylko aura będzie sprzyjała największym producentom oraz, że popyt będzie stabilny, to ceny kukurydzy, pszenicy oraz soi powinny znacznie się obniżyć.


Także sytuacja polityczna na świecie oraz podwyżki stóp procentowych będą miały niebagatelny wpływ na przyszłe ceny.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!