Wyszukaj termin związany z rolnictwem


Koźlarz babka

Dodano: 2011-02-10

Koźlarz babka (Leccinum scabrum) – gatunek jednego z najczęściej spotykanych i spożywanych grzybów jadalnych w Polsce.

Charakterystyka

Kapelusz 
Średnica dochodzi do 20 cm, u młodych egzemplarzy półkolisty do poduszkowatego, u starszych - gładki. Przy wilgotnej pogodzie powierzchnia kapelusza jest śliska, lekko śluzowata. Barwa od jasno- do ciemnobrązowej.

Rurki
Do 25 mm długości, głęboko wcięte przy trzonie. Barwa od białawej u młodych, do szaro-brązowej u starszych egzemplarzy. Pory niemal okrągłe i drobne. Rurki uszkodzone nie zmieniają barwy.

Trzon
Grubość do 3,5 cm, wysokość do 17 cm. Pełny, cylindryczny, smukły, zwężający się w kierunku kapelusza. Biały, pokryty licznymi ciemno-brązowymi do czarnych kosmkami.

Miąższ
Biały do biało-kremowego, u podstawy może być biało-zielonkawy. Włóknisty, u młodych egzemplarzy jędrny, do miękkiego, wodnistego u starych. Uszkodzony nie zmienia barwy.

Wysyp zarodników
Brązowy do oliwkowo-brązowego. Zarodniki gładkie, wrzecionowate o rozmiarach 14-20x4,5-6,5 μm.

Biotop 
Od maja do listopada w lasach liściastych oraz mieszanych, często także poza lasem. Tworzy mikoryzę z brzozą brodawkowatą oraz brzozą omszoną.

Znaczenie

Grzyb jadalny: doskonały grzyb jadalny. Nadaje się do bezpośredniego spożycia i do przerobu. Suszone są jednak mniej wartościowe.

Bibliografia

  • Ewald Gerhardt, Grzyby – wielki ilustrowany przewodnik, ISBN 83-7404-513-2.


Źródło Wikipedia


Tagi powiązane z tym hasłem:
grzyby, encyklopedia rolnicza, grzyby jadalne