Z dniem 1 września 2017 roku zostały zniesione Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. W miejsce instytucji został powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Agro Show 2013 okiem ANR

„Dla rolnika. Dla natury" – to hasło jubileuszowej, piętnastej Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show w Bednarach. Jest to największa impreza plenerowa tego typu w Europie, która w tym roku zgromadziła ok. 750 wystawców z 20 krajów oraz 100 tysięcy rolników.

Agro Show 2013 okiem ANR

Gospodarze przez cztery dni mogli zapoznać się z nowoczesną ofertą maszyn i urządzeń techniki rolniczej, środków ochrony roślin, nasion i nawozów oraz usług dla rolnictwa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy maszyn rolniczych podczas pracy na specjalnie przygotowanych poletkach. Podziw zwiedzających wzbudziła także prezentacja kombajnów, ciągników, opryskiwaczy i ładowarek teleskopowych.

Jak co roku na wystawie obecne były punkty informacyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS oraz agencji rolnych, m.in. Agencji Nieruchomości Rolnych, która odpowiadała na pytania dotyczące sprzedaży państwowej ziemi. Rolnicy interesowali się szczególnie możliwością zakupu gruntów na powiększanie gospodarstw rodzinnych na zasadach preferencyjnych.


Swoje punkty informacyjne w Bednarach zorganizowały również spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej zajmujące się hodowlą roślin, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

W trakcie wystawy odbyło się uroczyste podsumowanie jedenastej edycji Krajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Celem konkursu, odbywającego się pod patronatem Prezydenta RP jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w trakcie pracy oraz poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: zakładów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz gospodarstw indywidualnych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W kategorii gospodarstw indywidualnych zwyciężyło gospodarstwo Anny i Pawła Łukaszewiczów z Lędowa w województwie pomorskim.

Podczas wręczania nagród Stanisław Kalemba zwrócił uwagę, że rodzinne gospodarstwa rolne chociaż są coraz bardziej nowoczesne, to jednak ciągle należą do miejsc, w których liczba wypadków wśród dzieci jest największa. Dlatego trzeba dążyć, do maksymalnej redukcji tego zjawiska. Podkreślił, że bezpieczeństwo pracy oraz troska o zdrowie to zadania, które były i nadal będą realizowane przez KRUS ze szczególną mocą.

W kategorii zakładów rolnych Krajowa Komisja Konkursowa wytypowała następujących laureatów:

I miejsce – Ośrodek Hodowli Zarodowej Kamieniec Ząbkowicki Sp. z .o.o.;
II miejsce – Stadnina Koni Golejewko Sp. z o.o.;
III miejsce – Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze „POLAN” Sp. z o.o.


Laureatom nagrody wręczyli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba i Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski.

ANR od początku organizuje ten konkurs w kategorii zakładów rolnych. W dotychczasowych jedenastu jego edycjach wzięło udział około tysiąc zakładów rolnych, zatrudniających ponad 10 tysięcy pracowników. W tegorocznej edycji uczestniczyło 45 zakładów rolnych, dających pracę ponad 4800 osobom.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!