Z dniem 1 września 2017 roku zostały zniesione Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. W miejsce instytucji został powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wręczenie stypendiów pomostowych

W poniedziałek 22 listopada 2010 r., w siedzibie NBP odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów uczestnikom dziewiątej edycji Programu Stypendiów Pomostowych.

 

W uroczystości udział wzięli m.in. Marek Belka, Prezes NBP, Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Jerzy Dietl, Prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. W ramach programu, będącego wspólnym przedsięwzięciem różnych instytucji, przyznano już ponad 13 300 stypendiów. Warto podkreślić, że program jest realizowany przy wsparciu organizacyjnym Agencji Nieruchomości Rolnych.


Podczas swojego wystąpienia prof. Belka podkreślał istotną rolę edukacji i wyrównywania szans w rozwoju społeczeństwa. –
Doganianie najbogatszych zależy od tego, jak bardzo będziemy inwestowali w kapitał ludzki, czyli szeroko rozumianą edukację. – mówił Prezes NBP. - Stypendia pomostowe pozwalają, chociaż częściowo, pokonać barierę niemożności podjęcia przez młodych ludzi nauki na uczelniach wyższych. Kryterium tego, że Polska przestaje być krajem transformacyjnym są m.in.: procent studentów uczących się na uczelniach technicznych oraz procent studentów pochodzących ze wsi i małych miasteczek. – dodał.


Uroczystość wręczenia stypendiów uświetniono występami muzycznymi stypendystów oraz wernisażem prac przygotowanych przez młodych artystów.


Program Stypendiów Pomostowych został rozpoczęty w 2002 roku w odpowiedzi na społeczny problem różnic w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach. Dzięki programowi, uzdolniona młodzież z małych miast i wsi może otrzymać stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie, ułatwiające podjęcie decyzji o kontynuacji nauki na uczelni wyższej. Skierowany jest do maturzystów przyjętych na studia dzienne, pochodzących ze wsi i małych miast do 20 tys. mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z rodzin pracowników byłych PGR.


Od początku istnienia Programu, aktywnie uczestniczy w nim Agencja Nieruchomości Rolnych Do końca 2004 r. sfinansowała stypendia prawie 2 tysiącom studentów, a od 2005 r. uczestniczy w Programie jedynie w ramach współpracy organizacyjnej, co – zdaniem fundatorów – jest nieocenioną i bardzo wartościową pomocą.


W roku akademickim 2010/2011 dla studentów pierwszego roku w ramach Programu Stypendiów Pomostowych przeznaczono 3,6 mln zł. Stypendia przyznano 734 studentom, w tym 259 pochodzącym z rodzin popegeerowskich. Obecnie stypendium wynosi 5 tys. zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach.

 

Źródło: http://www.anr.gov.pl/
 

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!