| Autor: redakcja1

Bioasekuracja w gospodarstwie rolnym

Bioasekuracja w gospodarstwie rolnym czyli kontrola życia biologicznego to jedno z ważniejszych zadań na gospodarstwie. Zwłaszcza, że nierzadko rolnicy muszą sami wyszukiwać odpowiednich rozwiązań, które zabezpieczą ich przed atakiem wirusów, bakterii czy grzybów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich środków? Jak prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję? Czy przy bioasekuracji możemy natknąć się na niekorzystne działanie środków?

Bioasekuracja w gospodarstwie rolnym
ASF, ptasia grypa, pleśnie, grzyby, bakterie Legionelli itd. Jak by nie spojrzeć problem jest i to poważny. Podstawową obroną przed roznoszeniem się chorób jest bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego, nie zależnie od tego jak daleko leży nasze gospodarstwo od ogniska zakażenia.

Odpowiednie środki do dezynfekcji

Wybierając odpowiednie środki powinniśmy zwrócić uwagę na co faktycznie działa dany środek oraz na sposoby jego nakładania. Czy na pewno zadziała na nasz problem, czy uciszy nasze obawy. Należy zwrócić uwagę, aby był „bezpieczny”. Czysta farma to jedno, ale mam tu na myśli jego wpływ na środowisko naturalne, którego nie chcemy niszczyć. Bezpieczeństwo powinno dotyczyć również materiałów i powierzchni, na których jest stosowany płyn dezynfekujący. Biodegradowalność oraz łatwość spłukiwania z powierzchni wchodzących w kontakt z żywnością. Pomyśleć należy również o układzie odprowadzania ścieków. Ważne aby środek nie wchodził w reakcję z rurami odpływowymi i nie doprowadzał do zapychania czy do odkształcania ich z czasem.

Uzyskanie najwyższej skuteczności płynu dezynfekcyjnego

Sam środek dezynfekcyjny jednak nie wystarczy. Żeby uzyskać najwyższą skuteczność płynu dezynfekcyjnego, należy odpowiednio przygotować podłoże. Należy jak najdokładniej domyć wszystkie powierzchnie przed dezynfekcją. Najlepiej zrobić to oczywiście równie bezpiecznymi środkami, które dodatkowo nie wejdą w niekorzystne reakcje miedzy sobą. Kolejnym czynnikiem jest czas kontaktu środka z powierzchnią. Powinno się bezwzględnie tego przestrzegać. Różne środki mają różny czas zadziałania i należy dobrze zapoznać się z zaleceniami producenta. Ostatnim etapem jest spłukanie wszelkich powierzchni mających kontakt z żywnością oraz ze środkami żywienia zwierząt.

Co z niekorzystnym działaniem?

Bądźmy świadomi, że środki dezynfekcyjne mogą wykazywać niekorzystne działanie. Może to przejawiać się jako nadmierne niszczenie materiałów, niekorzystny wpływ na zwierzęta, na ludzi, może być mało skuteczny w walce z naszym problemem. Sprawdźmy biodegradowalność środka jak i zmywalność i odparowalność. Dlatego zachęcamy do zbadania rynku i do dokładnego zapoznania się z produktami jakie są oferowane. Pamiętajmy również o przeprowadzeniu aplikacji próbnej i obserwowaniu efektów.

Jaki środek do bioasekuracji w gospodarstwie rolnym ?

Zasadowy środek myjąco dezynfekujący. Zabijający 99,99% bakterii, grzybów, pleśni oraz wirusów. Sprawdza się w walce z ASF i  ptasią grypą oraz COVID-19. Zabijający bakterie Legionelli. Środek w pełni biodegradowalny, który można używać na powierzchniach mających kontakt z żywnością oraz środkami żywienia zwierząt. Jak zapewnia producent Hyperin taki jest właśnie Hyperin Biodex o przeznaczeniu jaką jest dezynfekcja maszyn i urządzeń rolniczych aby utrzymać higienę weterynaryjną w miejscach hodowli, przetrzymywania i transportu zwierząt oraz do dezynfekcji ogólnej powierzchni, materiałów, wyposażenia, mebli oraz w miejscach uprawy roślin i grzybów poza cyklami produkcyjnymi. Hyperin Biodex działa także bakteriobójczo i wirusobójczo oraz może być stosowany do powierzchni mających kontakt z żywnością i środkami żywienia zwierząt.


Tagi:
źródło: