| Autor: mikolaj

Fotowoltaika w rolnictwie

Producenci rolni, w równym stopniu jak inne branże, potrzebują energetycznej stabilności. Aby ją uzyskać, coraz częściej zwracają się w stronę rynku energii odnawialnej. Fotowoltaika pozwala bowiem na oszczędności, przy jednoczesnym uzyskaniu samodzielności energetycznej.

Fotowoltaika w rolnictwie

Fotowoltaika w rolnictwie

Ograniczenia w dostawach prądu, jakich doświadczyliśmy kilka tygodni temu, są powodem strat finansowych. Producenci boleśnie odczuwają te szkody, ze względu na brak możliwości prewencji. Nawet częściowe uniezależnienie się od tradycyjnych dostaw prądu jest więc szansą na zachowanie ciągłości produkcji, w sytuacji kryzysu w branży energetycznej. Polscy rolnicy zużywają około 6% z ogólnego bilansu energii. Wzrost świadomości w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich, może korzystnie wpłynąć na racjonalne zarządzanie gospodarstwem rolnym. Fotowoltaika to sposób na obniżenie kosztów utrzymania i produkcji gospodarstwa. Kolejny istotny czynnik dla mieszkańców terenów wiejskich to dbałość o środowisko naturalne. I w tym obszarze panele fotowoltaiczne to najlepsze rozwiązanie - nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko, jakie mogą powstawać w przypadku technologii wiatrowej czy wodnej.

Niezależność od dostaw prądu

Producenci rolni narażeni są na niestabilność w dostawach prądu ze względu na bliskość gospodarstw o podobnym profilu produkcji (największe zużycie energii w tych samych porach) oraz zlokalizowanie na końcówkach linii przesyłowych. Przerwy w dostawach prądu, w skali roku nie są długie (około 300 minut), dochodzi jednak do nich w momentach kluczowych dla produkcji rolnej, jak np. udój krów mlecznych, proces chłodzenia mleka. Straty w przypadku braku energii są więc nieuniknione i powszechne dla danej wsi, a nawet regionu. Często mają także długotrwałe konsekwencje (wydajność i jakość pozyskiwanego mleka).

Panele fotowoltaiczne pozwalają wyeliminować problem całkowitej utraty dostępu do energii elektrycznej. Ich zastosowanie pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet w 100%. Dodatkowym atutem instalacji jest możliwość bilansowania energii, a nawet zarabiania na odsprzedawaniu pozyskanej energii. Kurniki, obory są idealnym miejscem na lokalizację tego typu elektrowni.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!