| Autor:

Wodna energia

W 2011 roku na podlaskim odcinku Narwi ma powstać mała elektrownia wodna. Podobne inwestycje są planowane i wcielane w życie w innych częściach kraju.


Nakład pieniężny potrzebny do realizacji tego projektu ma wynieść około 3 mln złotych. Według wstępnych założeń ma produkować minimum 1100 MWh energii w ciągu roku. Jak wynika z biznes planu, zwrot kosztów budowy powinien nastąpić w przeciągu 6 lat. Niemniej jednak spółka MEW SA z Warszawy będąca inwestorem, przeprowadziła wywiad społeczny z mieszkańcami dotyczący powstania elektrowni w okolicy ich zamieszkania.

 

Także i z instytucjami jak z Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, Biebrzańskim oraz Narwiańskim Parkiem Narodowym, czyli z tymi, które działają na tym terenie. były przeprowadzane rozmowy. Na spotkaniu przedstawiciele spółki inwestującej zaprezentowali zalety małych elektrowni wodnych. Niewątpliwie do głównej z nich należy fakt, że jest ona jedną z najmniej inwazyjnych źródeł odnawialnej energii. To rodzaj ekologicznej produkcji, gdyż nie są tu wytwarzane żadne szkodliwe i niebezpieczne dla środowiska substancje.

 

Projektodawcy zgodnie podkreślają, że taka inwestycja jest jednorazową ingerencją w naturę, a jej pozytywne aspekty będą odczuwalne przez kolejne dziesiątki lat. Także i miłośnicy dzikiego ptactwa popierają tą inwestycję. Jak twierdzą ornitolodzy, spiętrzenie wody kaskadą elektrowni podniesie w starorzeczach jej poziom, co z pewnością posłuży i rybom i ptakom.

 

Niemniej jednak rolnicy posiadający ziemię w sąsiedztwie jazu obawiają się realizacji tego projektu. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro spiętrzenie wody musi być na wysokim poziomie, a ukształtowanie tamtejszych terenów może przyczynić się do wydłużonego schodzenia wód z łąk podczas wiosennych roztopów. Jednakże inwestor stara się uspokoić użytkowników ziem, że wybudowana elektrownia będzie przeszkoda dla wody spiętrzonej przez istniejące od wielu lat jazy.

 

Zakłady o tym charakterze powstają także w innych regionach Polski. Aktualnie w trakcie budowy jest elektrownia w Cieszynie, a w najbliższym czasie powstaną też na Podkarpaciu oraz w Wielkopolsce. Również na Mazowszu podobne projekty zaczynają być wdrażane w życie.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!