| Autor: redakcja1

Buraki cukrowe w 2017

Przebieg warunków pogodowych w okresie od wiosny do końca sierpnia, pomimo zimnej i deszczowej wiosny, sprzyjał na ogół wegetacji buraków cukrowych.

Buraki cukrowe w 2017
Intensywne opady deszczu we wrześniu doprowadziły do nadmiernego uwilgotnienia gleby na plantacjach buraka, a lokalnie również do podtopień.
 
Nadmierne uwilgotnienie gleby w końcowej fazie wegetacji powoduje przyrost masy korzeni buraków cukrowych, ale też przyrost korzeni przybyszowych, mniejsza polaryzacja i utrudniony zbiór. Ogólnie jednak stan plantacji buraków cukrowych jest dobry i pozwala na ocenę dość wysokich plonów.
 
Obsadę roślin przewiduje się na ponad 95 tys. sztuk na 1 ha powierzchni. Szacuje się, że areał uprawy buraków cukrowych będzie wyższy od zeszłorocznej o 10% i wyniesie ponad 0,2 mln ha.
 
Według GUS, wysokość plonów buraków cukrowych oceniano niżej od ubiegłorocznych o 5% - na poziomie 630 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych szacuje się na 14,0 mln t, a więc o 4% więcej od uzyskanych w 2016 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!