| Autor: redakcja1

Warunki upraw buraków cukrowych

Wstępnie ocenia się, że obszar uprawy buraków cukrowych wyniesie ponad 0,2 mln ha i będzie podobny do zeszłorocznego.

Warunki upraw buraków cukrowych
Rozpoczęte w marcu siewy buraków cukrowych powszechnie prowadzono w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia. Ze względu na kwietniowe i majowe chłody głownie nocą i niedostateczne uwilgotnienie gleby wschody roślin były opóźnione, powolne i niewyrównane. Utrudnione było też terminowe wykonywanie prac pielęgnacyjnych i zabiegów odchwaszczających. Opady deszczu w drugiej połowie maja i w czerwcu zdecydowanie poprawiły stan plantacji i sprzyjały na ogół odpowiedniemu wzrostowi roślin.
 
Występujące w tamtym okresie lokalnie ulewne deszcze oraz miejscami gradobicia uszkodziły rośliny buraków cukrowych na niektórych plantacjach. W wielu rejonach kraju utrudnione było chemiczne zwalczanie chwastów oraz użycie prawidłowego nawożenia i ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Ogólnie jednak w połowie lipca stan plantacji buraków cukrowych był dobry, a szacunkowa obsada roślin na 1 ha wynosi 90 tys. sztuk i jest mniejsza od zeszłorocznej. Wysokość plonów buraków cukrowych będzie jednak zależna od dalszego przebiegu wegetacji.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!