| Autor: redakcja1

Zbiory buraków cukrowych

Ocenia się, że obszar uprawy buraków cukrowych w 2022 r. będzie mniejszy od ubiegłorocznego o ok. 12% i wyniesie ponad 0,2 mln ha.

Zbiory buraków cukrowych
Występujące w okresie wiosny chłody i niedobór opadów deszczu nie sprzyjały wschodom i wzrostowi roślin buraka cukrowego. Poprawa warunków pogodowych w maju spowodowała intensywny wzrost buraka cukrowego. W następnych miesiącach warunki pogodowe zapewniały na ogół właściwy wzrost roślin, pomimo niewystarczającej ilości opadów.

Warunki agrometeorologiczne w okresie jesieni sprzyjały zarówno przyrostowi masy korzeni buraka, jak i gromadzeniu w nich cukru. Rozpoczęta w pierwszej połowie września kampania cukrownicza przebiegała bez zakłóceń w planowanych terminach. W większości rejonów uprawy buraków cukrowych zbiór zakończono w pierwszej połowie listopada. Sprzyjająca pogoda w okresie zbiorów pozwoliła na dokonanie zbioru korzeni buraków cukrowych dobrej jakości.

Szacuje się, że w północno zachodniej części kraju, w wyniku niedoboru opadów i nadmiernego przesuszenia gleby, plonowanie buraków może być nieco gorsze niż w pozostałych rejonach kraju. Plony buraków cukrowych oceniono wyżej od zeszłorocznych o ok. 2% - na poziomie 624 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych szacuje się na ok. 13,8 mln t, czyli mniej o ok. 10% od zbiorów otrzymanych w 2021 roku.


Tagi:
źródło: