Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-10-08
-
Krajowe zbiory rzepaku
2024-10-08 -
Krajowe zbiory zbóż
2024-10-08 -
Rynek zbóż w Polsce (22.09.2024)
2024-10-08
Poznaj produkty
-
Miotła z uchwytem metalowym
2016-04-22 -
Ładowarka kołowa GiANT D337T
2013-03-15 -
Testery wilgotności
2011-02-11 -
KOSIARKI GRINO SAMASZ
2020-09-17
Copa-Cogeca o płatnościach bezpośrednich i zazielenianiu
6 maja 2015 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Płatności bezpośrednie i zazielenianie”.
Płatności bezpośrednie i zazielenianie
Na początku posiedzenia Pan Menghi z Centrum badań ds. produkcji zwierzęcej (Północne Włochy) przedstawił ocenę kosztów stosowania się do przepisów UE w zakresie środowiska, dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa żywności dla rolników. Wskazał on na trzy główne cele oceny:
- uzyskanie wyczerpującego opisu i oceny ogólnych kosztów;
- zapewnienie wyczerpującego opisu i oceny kosztów w innych krajach, w szczególności w krajach do których eksportujemy i z których importujemy;
- porównanie kosztów stosowania się do przepisów UE.
Przeanalizowano 10 krajów nieeuropejskich. Pokazano podstawowy scenariusz i informacje wyliczania kosztów produkcji. Zwrócono również uwagę na wpływ tego ustawodawstwa na koszty. Chcieliśmy dokonać porównania pomiędzy poszczególnymi krajami (Raport dostępny jest na stronie DG AGRI). Jeśli chodzi o mleko, porównano tutaj kilka krajów i widać różnice w kosztach produkcji. Rolnicy wydają miliony euro na dostosowywanie się do przepisów, są to ogromne koszta, a nie wszyscy są tego świadomi.
Następnie omówiono temat wdrażania dopłat bezpośrednich w poszczególnych państwach członkowskich. Komisja Europejska powinna przedstawić informacje na temat tego, jakie są ostateczne notyfikacje w sprawie aktywnych rolników, młodych rolników. Jakie są zasady unikania podwójnego finansowania? Otrzymaliśmy informacje na temat wdrażania w poszczególnych państwach członkowskich, podkreślono problemy z wdrażaniem. Definicja aktywnego rolnika została ukazana tutaj jako punkt problematyczny. Jeśli chodzi o rozwiązania w perspektywie średnioterminowej, jest to kwestia najważniejsza. Podano specyficzny przykład w Walii oraz pewnie obawy jeśli chodzi o negatywną listę. Powinniśmy przyjrzeć się tej liście negatywnej. Przeprowadziliśmy badanie wśród członków i wielu z nich stwierdziło, że lista ta ma negatywny wpływ. W Niemczech, w ramach wdrożenia konceptu aktywnego rolnika, rząd bardzo się zainteresował ta tematyką. Istnieje wielu rolników, którzy na szczęście nie zostaną poddani kontroli. Mamy oczywiście pewną grupę pośrednią. W Niemczech prowadzi się obecnie dużo debat na ten temat. Chcemy, aby powierzchnie były brane pod uwagę. We Włoszech sytuacja jest bardzo złożona jeśli chodzi o definicję aktywnego rolnika (poszczególne normy i standardy). Okazuje się, że niektóre gospodarstwa nie będą już miały prawa do płatności.
Czytaj dalej na następnej stronie...