| Autor: redakcja11

Ceny indyków w trendzie spadkowym

Od początku 2016 r. ceny skupu indorów spadają dość dynamicznie. Średniomiesięczny spadek od stycznia do lipca br. wyniósł 2%, mimo iż dynamika spadku w II kw. wyraźnie przyspieszyła.

Ceny indyków w trendzie spadkowym

Ceny żywca indyczego

Z monitoringu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że przeciętna cena skupu żywca indorów w lipcu br. ukształtowała się na poziomie 5,20 zł/kg i była mniejsza o 3% niż w czerwcu br. a także o 12% w porównaniu do stycznia br. Dodatkowo średnia cena indorów w lipcu była o 13% niższa w relacji rocznej. Ceny skupu żywca indyczek obniżyły się w analogicznym okresie o 14% do 4,85 zł/kg. Zdaniem analityków banku BGŻ BNP Paribas, przyczyną tego może być szybko rosnąca produkcja żywca, przy nieco niższej dynamice wzrostu eksportu.

 

Według danych Eurostat uboje indyków w Polsce w okresie I-V 2016 r. w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem wzrosły o 13,8% do 140 tys. t. Łączny eksport mięsa i podrobów indyczych z Polski w omawianym czasie wzrósł o 11,3% (r/r) do blisko 61 tys. t. Jednak w samym maju br. widać było już pewne osłabienie dynamiki sprzedaży (-0,05%). Tagi:
źródło: