Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jajka tańsze niż przed rokiem

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W pierwszych trzech tygodniach marca 2017 r. obliczany na podstawie danych z Monitoringu Cen...

W pierwszych trzech tygodniach marca 2017 r. obliczany na podstawie danych z Monitoringu Cen publikowanych przez MRiRW, indeks cen jaj konsumpcyjnych BGŻ BNP Paribas ukształtował się na poziomie 32,20 zł za 100 sztuk, co oznacza, że w porównaniu ze średnimi poziomem z lutego br. obniżył się o 2,6%, a w relacji do analogicznego okresu przed rokiem był o 4,3% niższy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny jaj w Polsce

Co istotne, w marcu br. tygodniowa dynamika zmian cen jaj konsumpcyjnych była znacznie mniejsza niż w lutym, kiedy to ceny z tygodnia na tydzień zmieniały się o kilkanaście procent.
 
Potaniały również jaja przemysłowe, ich ceny w pierwszych trzech tygodniach marca br., w porównaniu z lutym br. obniżyły się o 5,6%, a w relacji rocznej były o 3,3% niższe.
 
Należy jednak zauważyć, że od początku 2017 r. do trzeciego tygodnia marca, średni poziom indeksu cen jaj konsumpcyjnych BGŻ BNP Paribas był o 2,9% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Może to oznaczać, że niższy rok do roku poziom indeksu cen jaj w marcu br. wynika z późniejszej niż w 2016 r. daty Świąt Wielkanocnych. W 2014 r., kiedy Wielkanoc przypadła na 20 kwietnia, to poziom indeksu cen jaj BGŻ BNP Paribas w pierwszych trzech tygodniach marca tego roku były o 2,5% niższy od notowanego w lutym 2014 r.

Ceny jaj w UE

Natomiast, według danych Komisji Europejskiej, w pierwszych dwóch tygodniach marca 2017 r. średnia cena jaj konsumpcyjnych (w kategorii L i M) w UE wyniosła 125,99 EUR/100 kg i była o 3,3% wyższa niż w lutym br. Jak zauważa Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas,  wśród siedmiu największych producentów jaj w UE, spadki cen w tym okresie (o 10,6%) zanotowano jedynie w Polsce.
 
W Niemczech ceny jaj konsumpcyjne (w kategorii L i M) wzrosły o 15,8%, w Hiszpanii zwiększyły się o 12,6%, we Francji o 6,3% a w Holandii o 6,2%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl