| Autor: redakcja1

Ognisko ptasiej grypy w USA zagraża amerykańskiej produkcji jaj

W wyniku pojawienia się ognisk ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych i związanym z tym wybiciem kilku milionów kur niosek, istnieje ryzyko znacznej obniżki produkcji jaj konsumpcyjnych na tym rynku – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Ognisko ptasiej grypy w USA zagraża amerykańskiej produkcji jaj
Rynek jak w USA

Według AgraEurope, Amerykańskie Stowarzyszenie Piekarzy i Cukierników obawia się, że może wystąpić niedobór surowca dla firm przetwórczych z sektora spożywczego. Dlatego też, żeby zapobiec takiej sytuacji przedstawiciele Stowarzyszenia skierowali apel do władz USA by złagodzić przepisy związane z importem jaj i produktów jajecznych.

 
Jak wynika z analizy Stowarzyszenia, z powodu wybicia wielu stad kur niosek, kontyngent produkcji jaj w USA jest aktualnie niższy o 25%. Tak spory spadek stanowi znaczne zagrożenie dla branży spożywczej, gdzie jaja i produkty jajeczne są ważnym surowcem w produkcji.
 
W tej chwili wyłącznie Kanada może sprzedawać jaja i produkty jajeczne do USA. W przeszłości na rynek Stanów Zjednoczonych produkty jajeczne mogła także wysyłać Holandia. Zdaniem AgraEurope, władze tego kraju starają się o ponowne otworzenie tego rynku. Jeśli taka decyzja zostanie wydana, konsekwencje mogą być korzystne dla unijnych producentów. Wznowienie wywozu z Holandii oznaczałoby zdjęcie pewnej części produkcji z rynku unijnego, co mogłoby w pewnym stopniu pobudzić wzrost cen jaj.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!