| Autor:

Niskie ceny pieczarek

Niestety pieczarki białe oraz brązowawe nie cieszą się aż taką popularnością, na jaką liczyli producenci.

 

Niemniej jednak producenci mają nadzieję, że coroczny wzrost przedświątecznej sprzedaży grzybów pozwoli im choćby na częściowe zrekompensowanie straty. Obecnie ceny białych pieczarek oscylują w okolicy 4,50 złotego za kilogram, a brązowawych o złotówkę więcej. Jak zgodnie twierdzą producenci, aktualna sytuacja w branży jest zła, gdyż cena pieczarek od jakiegoś czasu wcale nie wzrasta. Z drugiej strony koszty produkcji wzrastają, co powoduje coraz niższą opłacalność.

 

Pomimo iż przed świętami producenci pieczarek mogą liczyć na większy popyt tych grzybów, to jednak po tym czasie nastąpi spadek zainteresowania produktem, a co za tym idzie i mniejszy zarobek.

 

Jak twierdzą specjaliści jedynym ratunkiem dla branży jest zwiększone spożycie pieczarek. Jednakże w naszym kraju rodzima produkcja to zaledwie kilkanaście procent, gdyż pozostałe to liczący prawie 200 tysięcy ton rocznie eksport świeżych grzybów.

 

W ciągu ostatnich lat Polska stała się czołowym liderem w uprawie pieczarek. Natomiast ich produkcja rocznie wzrasta o prawie 7 procent.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!