| Autor: redakcja6

Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia 2014 roku obchodzony jest w Polsce Wielki Dzień Pszczół. To ważne święto, które ma za zadanie nakreślić znaczenie tych owadów w środowisku, a także zwrócić uwagę na problem ich wymierania.

Wielki Dzień Pszczół

Pszczoły wymierają

Problem zamierania pszczół jest niezwykle istotny z punktu egzystencji większości roślin. W przypadku, gdyby ich zabrakło, plony roślin uprawnych spadłyby nawet o 70-80%. Owady te są bowiem odpowiedzialne za zapylenie większości z nich.
 
Według ekspertów, w ostatnich latach obserwowane jest masowe wymieranie pszczół. Główną przyczyną są choroby wirusowe oraz atakujące pasożyty. Niemniej jednak, na żywotność tych owadów spory wpływ ma także człowiek. Nadmierne stosowanie środków owadobójczych głównie pestycydów przyczynia sie bowiem do ich zamierania.

Wielki Dzień Pszczół

W związku z tym, Akademia Przyjaciół Pszczół zainicjowała obchody Wielkiego Dnia Pszczół, które mają na celu zwrócenie uwagi na ten problem. Warto nadmienić, iż święto tych owadów obchodzone jest pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!