Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zbliża się okres kwitnienia. Uwaga na pszczoły!

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przesłał do...

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przesłał do wszystkich jednostek prowadzących szkolenia w zakresie ochrony roślin pismo, w którym zwraca uwagę, że zbliża się okres, w którym występuje duże nasilenie roślin kwitnących, będących pożytkiem dla owadów zapylających.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W związku z tym zwraca się z prośbą, aby podczas szkoleń zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia dotyczące oddziaływania środków ochrony roślin na organizmy pożyteczne, ze szczególnym uwzględnieniem zapylaczy. Zagadnienie to powinno być omówione w ramach tematu "Zapobieganie negatywnemu wpływowi środków ochrony roślin na środowisko".

Poniżej prezentujemy pismo Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, które wpłynęło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu w dniu 3 marca 2014 roku
:

Uprzejmie prosimy rolników prowadzących na własny rachunek zabiegi ochrony roślin o przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami. Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony można pogodzić wspólne interesy, to znaczy chronić ginące pszczoły i wykonywać z pełnym skutkiem opryski. Wystarczy dobra wola rolnika i zachowanie następujących zasad:

 1. Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami
 2. Nie opryskiwać plantacji kwitnących
 3. Opryski wykonywać po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godzinie 18:00 - 19:00) rerygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegów na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających
 4. Uwzględnić sąsiedztwo kwitnących plantacji, ogrodów i lokalizacji pasiek oraz kierunek wiatru (powoduje to znoszenie cieczy roboczej, a w związku z tym podtruwanie nektaru i pszczół)
 5. Stosować środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadku środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujqcy. Dotyczy to równiei nawożenia dolistnego z opryskiwaczy

Szanowni Rolnicy, chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów.

Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęcie naszej prośby i jej realizację, co pozwoli uniknąć zbędnych konfliktów i zatruć pszczół. Powodem do troski o utrzymanie przy życiu pszczół jest poważny spadek liczby rodzin pszczelich spowodowany wytruciami i chorobami, zwlaszcza warrozą z masowym ginięciem pszczół (syndrom pustych uli).


Choć apel ten geograficznie związany jest obszarem Wielkopolski to Portal Gospodarz.pl przekazuje go dalej, zwracając raz jeszcze uwagę na problem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły posilą się też na drzewach
 • Pszczoły posilą się też na drzewach

  Zanim w pełni rozkwitną łąki i drzewa owocowe, pszczoły oraz trzmiele zbierają pyłek z leśnych drzew i krzewów, które zapewniają pokarm owadom.
 • Prace polowe w czerwcu
 • Prace polowe w czerwcu

  Czerwiec to wyjątkowy miesiąc, w którym to najintensywniej rozkwita przyroda. W tym czasie zmienia się również pora roku, a więc z wiosny przechodzi w lato. Czerwiec to również czas na walkę z...
 • Wiosenne prace w pasiece
 • Wiosenne prace w pasiece

  W tym roku z powodu przedłużających się chłodów rozwój rodzin pszczelich może być opóźniony. Na terenie powiatu słupeckiego pszczoły dokonały pierwszego oblotu na przełomie pierwszej i...
 • Pszczoła w mieście
 • Pszczoła w mieście

  Tematyce bytowania owadów zapylających w miastach, możliwościom hodowania pszczół miodnych w miastach oraz tradycyjnemu bartnictwu była poświęcona ogólnopolska konferencja, w której udział...
 • Projekty dotyczące
 • Projekty dotyczące "Wsparcia rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019 można składać do 30 kwietnia

  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów dotyczących mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl