| Autor: deprezes

Siew kukurydzy lepiej opóźnić w 2019

Wstrzymajcie konie .... Nieco chłodne, ale rozsądne podejście do tematu siewu kukurydzy w 2019 roku na nadchodzące dni.

Siew kukurydzy lepiej opóźnić w 2019
Mapa (źródło): IMiGW - przymrozki w 186 powiatach. Wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.
O tym, że aura trochę nas zbyt szybko poruszyła do działania poinformowali specjaliści z Caussade Nasiona Polska.
 
Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w wielu innych województwach Polski ruszyły siewy kukurydzy Czy jednak nie jest za wcześnie? Pomimo, że temperatura gleby na większości pól jest odpowiednia bo oscyluje w granicach 8-10 stopni C to jednak najbliższa prognoza pogody nie jest optymistyczna. W ciągu najbliższych kilku dni #IMiGW ostrzega przed możliwością wystąpienia przygruntowych przymrozków, a nawet opadów śniegu. Z tego powodu podjęliśmy decyzje o wstrzymaniu jutrzejszych zasiewów (11.04.2019) naszych głównych doświadczeń odmianowych.
 
Dlaczego taka decyzja Ponieważ niskie temperatury w połączeniu z zimnym deszczem są wyjątkowo groźne gdy zbiegną się z siewem kukurydzy. Trzeba bowiem pamiętać, że krytyczny okres podczas skiełkowania kukurydzy to czas pierwszych pięciu dni po siewie.  Jeżeli w tym czasie nastąpi przechłodzenie gleby, a tym samym pęczniejących nasion kukurydzy, następuje rozrywanie błon komórkowych, a w efekcie spadek zdolności kiełkowania nasion i ich zamieranie. Taka sytuacja miała miejsce wiosną 2017. Przyczyną niewyrównanych wschodów na wielu polach były właśnie wyjątkowe warunki stresowe jakie wystąpiły w momencie kiełkowania nasion. - skomentował dr Dariusz Dereń Product Manager Caussade Nasiona Polska
 
Powołując się na opracowanie Instytutu Ochrony Roślin pt. „Integrowana Ochrona Roślin”, minimalne temperatury konieczne do prawidłowego kiełkowania nasion kukurydzy wahają się od 8-12 st.C. a zamieranie roślin następuje już w temp. 0-5 st.C.
 
Na podstawie obserwacji pogody, jest uzasadniona obawa, że gleba będzie zbyt przechłodzona dla nasion kukurydzy jeszcze przez co najmniej kilka dni. Rekomendujemy zatem siewy kukurydzy po 15 kwietnia (szczególnie w północnych regionach kraju) tym bardziej, że prognoza po tym terminie zapowiada już systematyczny wzrost temperatur.
 
Mapa (źródło): IMiGW - przymrozki w 186 powiatach. Wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.
 Tagi:
źródło: