| Autor: deprezes

Siew kukurydzy lepiej opóźnić w 2019

Wstrzymajcie konie .... Nieco chłodne, ale rozsądne podejście do tematu siewu kukurydzy w 2019 roku na nadchodzące dni.

Siew kukurydzy lepiej opóźnić w 2019
Mapa (źródło): IMiGW - przymrozki w 186 powiatach. Wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.
O tym, że aura trochę nas zbyt szybko poruszyła do działania poinformowali specjaliści z Caussade Nasiona Polska.
 
Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w wielu innych województwach Polski ruszyły siewy kukurydzy Czy jednak nie jest za wcześnie? Pomimo, że temperatura gleby na większości pól jest odpowiednia bo oscyluje w granicach 8-10 stopni C to jednak najbliższa prognoza pogody nie jest optymistyczna. W ciągu najbliższych kilku dni #IMiGW ostrzega przed możliwością wystąpienia przygruntowych przymrozków, a nawet opadów śniegu. Z tego powodu podjęliśmy decyzje o wstrzymaniu jutrzejszych zasiewów (11.04.2019) naszych głównych doświadczeń odmianowych.
 
Dlaczego taka decyzja Ponieważ niskie temperatury w połączeniu z zimnym deszczem są wyjątkowo groźne gdy zbiegną się z siewem kukurydzy. Trzeba bowiem pamiętać, że krytyczny okres podczas skiełkowania kukurydzy to czas pierwszych pięciu dni po siewie.  Jeżeli w tym czasie nastąpi przechłodzenie gleby, a tym samym pęczniejących nasion kukurydzy, następuje rozrywanie błon komórkowych, a w efekcie spadek zdolności kiełkowania nasion i ich zamieranie. Taka sytuacja miała miejsce wiosną 2017. Przyczyną niewyrównanych wschodów na wielu polach były właśnie wyjątkowe warunki stresowe jakie wystąpiły w momencie kiełkowania nasion.
 
Powołując się na opracowanie Instytutu Ochrony Roślin pt. „Integrowana Ochrona Roślin”, minimalne temperatury konieczne do prawidłowego kiełkowania nasion kukurydzy wahają się od 8-12 st.C. a zamieranie roślin następuje już w temp. 0-5 st.C.
 
Na podstawie obserwacji pogody, jest uzasadniona obawa, że gleba będzie zbyt przechłodzona dla nasion kukurydzy jeszcze przez co najmniej kilka dni. Rekomendujemy zatem siewy kukurydzy po 15 kwietnia (szczególnie w północnych regionach kraju) tym bardziej, że prognoza po tym terminie zapowiada już systematyczny wzrost temperatur.
 
Mapa (źródło): IMiGW - przymrozki w 186 powiatach. Wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.
 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!