| Autor: mikolaj

90 lat Lasów Państwowych w Sejmie

- Wszyscy pamiętamy o porcie w Gdyni czy Centralnym Okręgu Przemysłowym, ale nie każdy wie, że przychody z Lasów Państwowych stanowiły w dwudziestoleciu międzywojennym istotną część wpływów dźwigającego się z ruin państwa – mówił w środę w Sejmie Adam Wasiak, dyrektor generalny LP.

90 lat Lasów Państwowych w Sejmie

Nierozerwalne związki Lasów Państwowych z polskim państwem i jego losami w każdym wymiarze – przyrodniczym, kulturowym, społecznym, gospodarczym - wielokrotnie przewijały się podczas konferencji „90 lat Lasów Państwowych. Dla lasu, dla ludzi” inaugurującej jubileusz organizacji. W sejmowej Sali Kolumnowej goście leśników, m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, minister środowiska Maciej Grabowski, wiceszef resortu środowiska Janusz Zaleski oraz parlamentarzyści, mogli obejrzeć wystawę prezentującą rolę lasów w turystyce i rekreacji, w ochronie przyrody, w gospodarce, a także streszczającą 90-letnią historię Lasów Państwowych.

W nawiązaniu do niej Adam Wasiak przypominał, że choć zmieniał się obraz polskich lasów, koncepcje prowadzenia gospodarki leśnej czy oczekiwania społeczne, leśnicy konsekwentnie trzymali się filozofii działania „dla lasu, dla ludzi”. - To najbardziej lapidarny opis sensu i celu istnienia Lasów Państwowych. I dzięki temu bilans tych 90 lat jest tak dobry - mówił. Jako potwierdzenie tej tezy podał trzy przykłady. Lasów nam przybyło i wciąż przybywa. Różnorodność biologiczna naszych lasów jest wyjątkowa w skali europejskiej. W Lasach Państwowych i prywatnych firmach związanych z usługami leśnymi i przerobem drewna pracuje dziś statystycznie co setny Polak – to w sumie aż 375 tys. osób.

 

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przypomniała leśnikom, że mają w Sejmie wielu przyjaciół, którzy trzymają za nich kciuki i kibicują im. Podziękowała pracowników LP za zaangażowanie i pracę dla lasu i ludzi, za prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, której jakość doceniła w ubiegłym roku UNESCO przyznając Lasom Państwowych nagrodę. Przypomniała także rządową inicjatywę, żeby do konstytucji wpisać zapewnienie, że lasy państwowe są dobrem wspólnym cieszącym się szczególną ochroną i nie będą podlegały przekształceniom własnościowym. – Mam nadzieję, że w Sejmie znajdzie się większość konstytucyjna dla tej inicjatywy. Sama będę jej ambasadorem – zapewniła. Marszałek zaproponowała także zasadzenie na terenie Sejmu drzewa, jako pamiątkę 90-lecia Lasów Państwowych oraz symbol wagi, jaką parlament przywiązuje do polskich lasów.

Minister środowiska Maciej Grabowski zapowiedział działania zmierzające do wzmocnienia powszechnej dostępności lasów państwowych. – Wydaje się, że społeczeństwo chciałoby korzystać z lasów w jeszcze większym zakresie. Myślę, że jeszcze w tym roku będziemy mieli okazję, żeby szerzej o tym porozmawiać - stwierdził. Minister poparł też pomysł zapisu konstytucyjnego o gwarancji państwowej własności lasów. – Oczywiste jest, że taki zapis dobrą gospodarkę w lasach jeszcze wzmocni - dodał. Na koniec stwierdził,  że Lasy Państwowe są jedną z najlepszych organizacji tego typu w Europie, a sami leśnicy wzorem dla innych. - Nasza obecność tutaj jest wyrazem wielkiego uznania dla waszych dokonań - dodał.

Szef sejmowej komisji środowiska Stanisław Żelichowski zdradził, że powstał projekt zmian w przepisach zastępujący powołania w Lasach Państwowych rozwiązaniami kodeksowymi. - Ma on poparcie ministra środowiska i powinien wejść w życie jeszcze w pierwszym półroczu tego roku - zapewnił. Swoje przemówienie spuentował parafrazą starego japońskiego przysłowia. – Chcesz być szczęśliwy jeden dzień, wypij butelkę alkoholu, chcesz być szczęśliwy miesiąc – ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie – zostań leśnikiem.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!