| Autor: mikolaj

Akcja „Choinka 2013”

Leśnicy rozpoczęli akcję „Choinka 2013”. To reakcja na nasilające się przed Bożym Narodzeniem szkodnictwo leśne. Do 30 grudnia Straż Leśna z innymi służbami będzie prowadzić ogólnopolskie działania prewencyjne.

Akcja „Choinka 2013”
Dzięki akcji „Choinka”, prowadzonej od wielu lat, liczba kradzionych w lasach drzewek znacząco spadła. Jednak nadal wiele drzew złodzieje okaleczają przez obcinanie gałęzi i czubów. Dotyczy to głównie jodły, której gałęzie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób świątecznych.

Zdarza się, że łupem złodziei padają inne gatunki roślin: krzewinki borówki, bluszcze, mchy i widłaki. Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat lub skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 zł.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Choinka” wykryto 630 wnyków, 121 przypadków kradzieży drewna, 22 przypadki kłusownictwa, 64 przypadki zaśmiecania lasu i 39 przypadków kradzieży choinek. W sumie strażnicy leśni, w ramach akcji, ukarali sprawców wykroczeń mandatami na sumę 31 tys. zł.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!