Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
„Chrobry” nadal walczy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) zaczęli wiosenny monitoring dębu...

Leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) zaczęli wiosenny monitoring dębu „Chrobry”. Od pożaru wiekowego drzewa minęło ponad trzy lata, od tego momentu jest otoczony troskliwą opieką ze strony leśników.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Dąb został podpalony 19 listopada 2014 r. Ktoś podłożył ogień we wnętrzu drzewa (pień jest pusty od środka), który następnie przeniósł się przez otwory po usuniętych w latach poprzednich, suchych konarach na stronę zewnętrzną pnia oraz koronę. Dlatego została opalona zarówno zewnętrzna strona pnia,  jak i jego środkowa część.
 
W minionym okresie wegetacyjnym, ulistnienie rozwinęło się prawidłowo jedynie na 25 proc. głównych konarów, na których nie zaobserwowano zewnętrznych oznak chorobowych, czyli ubytków  kory bądź owocników grzybów. Pozostała część korony drzewa była martwa, pozbawiona całkowicie ulistnienia. Na martwych konarach występowały ubytki kory oraz owocniki grzybów – huby siarkowej oraz ozorka dębowego, co jest oznaką postępującej martwicy drewna.
 
Obecnie statyka drzewa jest prawidłowa, aczkolwiek przechodzący nad Polską w październiku ubiegłego roku orkan Ksawery, nie oszczędził „Chrobrego”. Podczas porywistych podmuchów wiatru obłamał się jeden z obumarłych, a tym samym kruchych konarów.
 
Leśnicy uważają, że optymistycznym sygnałem jest pojawienie się pąków, na żywej części konarów, które pozwalają mieć nadzieję, że w tym roku drzewo jeszcze się nie podda. Ostatecznie kondycję drzewa będzie można ocenić w maju, po całkowitym rozwoju ulistnienia.
 
O przyszłości dębu „Chrobry”, podobnie jak na temat każdego innego organizmu żywego, ciężko jest rokować. Drzewo przeżywszy 750 lat pokonało wiele przeciwności losu. Pozostaje mieć nadzieję, że i tym razem wyjdzie z tej opresji zwycięsko. Dąb pozostaje obiektem troski leśników oraz lokalnej społeczności, w tym jej najmłodszych przedstawicieli.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Cis z Nadleśnictwa Wipsowo ma niezwykłą wole życia
 • Cis z Nadleśnictwa Wipsowo ma niezwykłą wole życia

  Ponad 300-letni cis z Nadleśnictwa Wipsowo (RDLP w Olsztynie) jest w doskonałej formie. Kilka lat temu drzewo zostało przewrócone przez huragan.
 • Oxytree na targach w maju 2018
 • Oxytree na targach w maju 2018

  O szybko rosnącym drzewie Oxytree, jego wyjątkowych właściwościach i sposobie na wielokrotny zysk z dobrej jakości drewna będziemy mieli okazję usłyszeć aż na 7. imprezach targowych w maju,...
 • Klony Bartka gotowe do podróży
 • Klony Bartka gotowe do podróży

  Do Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu) właśnie dotarły sadzonki dębów, a dokładnie klony wiekowego Bartka.
 • Miliony drzew posadzą szczecińscy leśnicy
 • Miliony drzew posadzą szczecińscy leśnicy

  Leśnicy ze szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych do końca kwietnia łącznie posadzą 40 mln młodych drzew. W całej Polsce w ciągu jednego roku leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew.
 • Jej wysokość daglezja z Nadleśnictwa Bielsko
 • Jej wysokość daglezja z Nadleśnictwa Bielsko

  Aż 57 metrów wysokości ma daglezja zielona rosnąca w paśmie góry Klimczok. Wysokość drzewa ustalono na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl