Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jesień to czas zbioru żołędzi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jesień to czas zbioru nie tylko grzybów, ale także lubianych przez dzieci owoców dębów,...

Jesień to czas zbioru nie tylko grzybów, ale także lubianych przez dzieci owoców dębów, czyli żołędzi.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W Polsce występują trzy rodzime gatunki tego szlachetnego drzewa: szypułkowy, bezszypułkowy i omszony. Jednak rozróżnienie ich jest dosyć trudne, ale właśnie zbliża się najlepsza pora, aby tego się nauczyć. Ponieważ podczas kwitnienia i owocowania widać, czym różnią się od siebie poszczególne gatunki.
 
Jak wskazują Lasy Państwowe, nazwa gatunkowa (szypułkowy lub bezszypułkowy) pochodzi od sposobu osadzenia kwiatostanów żeńskich i rozwijających się z nich owoców. Jeśli spotkamy dęby, na których żołędzie zwisają na kilkucentymetrowych szypułkach, to jednoznacznie wiemy, że jest to dąb szypułkowy (Quercus robur).
 
Jeśli żołędzie będą osadzone bezpośrednio na pędach, wówczas mamy do czynienia z dębem bezszypułkowym (Quercus petraea).
 
Podobnie rozpoznaje się gatunki na podstawie osadzenia kwiatów. Dęby to gatunki rozdzielnopłciowe. Z daleka widać zwisające zielone kotki, lecz są to kwiaty męskie. Kwiaty żeńskie zaś, z których rozwiną się żołędzie, są znacznie drobniejsze i osadzone na końcu pędów. Jak już wiemy, jeśli zwisają na szypułkach, wówczas jest to dąb szypułkowym, jeśli natomiast osadzone są na pędzie, jest to dąb bezszypułkowy.
 
Jednak, żeby nie było zbyt łatwo, to zupełnie odwrotnie przedstawia się sytuacja z liśćmi: u dębów szypułkowych ogonki są krótkie, u bezszypułkowych zdecydowanie dłuższe. Gdy drzewa pozbawione są liści, rozpoznawania gatunków mogą podjąć się jedynie fachowcy. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że gatunki krzyżują się ze sobą, tworząc mieszańce o różnych cechach.
 
Spośród rodzimych gatunków wymienić należy jeszcze dąb omszony (Quercus pubescens), ale ten występuje dosyć rzadko, np. w rezerwacie przyrody w Bielinku nad Odrą.
 
Coraz częściej można spotkać dąb czerwony (Quercus rubra) o charakterystycznych, ostro zakończonych liściach, które jesienią stają się intensywnie pomarańczowe i czerwone, co jest bardzo efektowne. Niestety, liście tego gatunku powoli ulegają rozkładowi, co utrudnia wegetację roślinom runa leśnego. Także owoce różnią się wyglądem od żołędzi rodzimych gatunków.
 
Owoce dębu czerwonego są bardziej okrągłe, czerwonobrązowe, błyszczące i z widocznymi podłużnymi paskami, a u podstawy płaskie. Ten gatunek to imigrant z Ameryki Północnej, gdzie jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem dębu.
 
Dęby mogą wyrastać w potężne drzewa. Dlatego w wierzeniach ludowych uchodziły za pierwsze drzewa stworzone na świecie. Są to drzewa długowieczne (mogą dożyć nawet do tysiąca lat), dlatego najwięcej pomników przyrody to właśnie dęby. Rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy podaje, że żołędzie dębu były pokarmem człowieka wcześniej niż pszenica. Ale ostrożnie, dla człowieka w większych ilościach mogą być trujące. Natomiast zwierzęta mogą je natomiast jeść w dowolnych ilościach bez uszczerbku dla zdrowia.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Spadek cen jaj konsumpcyjnych
 • Spadek cen jaj konsumpcyjnych

  Wraz z odbudową podaży jaj na rynku UE, w pierwszych miesiącach 2018 roku notowano obniżkę cen zbytu jaj w Polsce.
 • Sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce
 • Sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce

  Sekretarz stanu Jacek Bogucki i główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski przestawili dziś informacje o sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce.
 • Samorząd rolniczy na temat stosowania miedzi jako substancji czynnej
 • Samorząd rolniczy na temat stosowania miedzi jako substancji czynnej

  W związku z prowadzonym przez Komisję Europejską procesem ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej, który jest obecnie w toku i zostanie zakończony przed styczniem 2019 r.,...
 • Krajowe spożycie drobiu
 • Krajowe spożycie drobiu

  Bilansowe spożycie mięsa drobiowego w Polsce w 2017 r. zostało ocenione na 30 kg na mieszkańca względem 29,2 kg na mieszkańca w 2016 r., co oznacza wzrost o 2,7%.
 • Rekordowa wartość eksportu produktów mleczarskich
 • Rekordowa wartość eksportu produktów mleczarskich

  Jak wynika ze wstępnych danych MF (za MRiRW) w 2017 r. z Polski na rynki zagraniczne wyeksportowano produkty mleczarskie o wartości 1,97 mld EUR, tj. większej o 33% niż w 2016 r. i o 8% od...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl