Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jesień to czas zbioru żołędzi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jesień to czas zbioru nie tylko grzybów, ale także lubianych przez dzieci owoców dębów,...

Jesień to czas zbioru nie tylko grzybów, ale także lubianych przez dzieci owoców dębów, czyli żołędzi.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W Polsce występują trzy rodzime gatunki tego szlachetnego drzewa: szypułkowy, bezszypułkowy i omszony. Jednak rozróżnienie ich jest dosyć trudne, ale właśnie zbliża się najlepsza pora, aby tego się nauczyć. Ponieważ podczas kwitnienia i owocowania widać, czym różnią się od siebie poszczególne gatunki.
 
Jak wskazują Lasy Państwowe, nazwa gatunkowa (szypułkowy lub bezszypułkowy) pochodzi od sposobu osadzenia kwiatostanów żeńskich i rozwijających się z nich owoców. Jeśli spotkamy dęby, na których żołędzie zwisają na kilkucentymetrowych szypułkach, to jednoznacznie wiemy, że jest to dąb szypułkowy (Quercus robur).
 
Jeśli żołędzie będą osadzone bezpośrednio na pędach, wówczas mamy do czynienia z dębem bezszypułkowym (Quercus petraea).
 
Podobnie rozpoznaje się gatunki na podstawie osadzenia kwiatów. Dęby to gatunki rozdzielnopłciowe. Z daleka widać zwisające zielone kotki, lecz są to kwiaty męskie. Kwiaty żeńskie zaś, z których rozwiną się żołędzie, są znacznie drobniejsze i osadzone na końcu pędów. Jak już wiemy, jeśli zwisają na szypułkach, wówczas jest to dąb szypułkowym, jeśli natomiast osadzone są na pędzie, jest to dąb bezszypułkowy.
 
Jednak, żeby nie było zbyt łatwo, to zupełnie odwrotnie przedstawia się sytuacja z liśćmi: u dębów szypułkowych ogonki są krótkie, u bezszypułkowych zdecydowanie dłuższe. Gdy drzewa pozbawione są liści, rozpoznawania gatunków mogą podjąć się jedynie fachowcy. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że gatunki krzyżują się ze sobą, tworząc mieszańce o różnych cechach.
 
Spośród rodzimych gatunków wymienić należy jeszcze dąb omszony (Quercus pubescens), ale ten występuje dosyć rzadko, np. w rezerwacie przyrody w Bielinku nad Odrą.
 
Coraz częściej można spotkać dąb czerwony (Quercus rubra) o charakterystycznych, ostro zakończonych liściach, które jesienią stają się intensywnie pomarańczowe i czerwone, co jest bardzo efektowne. Niestety, liście tego gatunku powoli ulegają rozkładowi, co utrudnia wegetację roślinom runa leśnego. Także owoce różnią się wyglądem od żołędzi rodzimych gatunków.
 
Owoce dębu czerwonego są bardziej okrągłe, czerwonobrązowe, błyszczące i z widocznymi podłużnymi paskami, a u podstawy płaskie. Ten gatunek to imigrant z Ameryki Północnej, gdzie jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem dębu.
 
Dęby mogą wyrastać w potężne drzewa. Dlatego w wierzeniach ludowych uchodziły za pierwsze drzewa stworzone na świecie. Są to drzewa długowieczne (mogą dożyć nawet do tysiąca lat), dlatego najwięcej pomników przyrody to właśnie dęby. Rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy podaje, że żołędzie dębu były pokarmem człowieka wcześniej niż pszenica. Ale ostrożnie, dla człowieka w większych ilościach mogą być trujące. Natomiast zwierzęta mogą je natomiast jeść w dowolnych ilościach bez uszczerbku dla zdrowia.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl