| Autor: redakcja1

Lasy dla parków narodowych

Łącznie 112 mln zł w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymały parki narodowe w Polsce. Spore wsparcie trafiło do sąsiadujących z nadleśnictwami RDLP w Krośnie dwóch parków z podkarpackiego: Bieszczadzki i Magurski. Środki pochodziły z funduszu leśnego, czyli pieniędzy wygospodarowanych przez Lasy Państwowe, a pochodzących głównie ze sprzedaży drewna.

Lasy dla parków narodowych
Bieszczadzki Park Narodowy w ciągu ostatnich lat otrzymał ponad 3,7 mln zł dofinansowania z funduszu leśnego Lasów Państwowych. Tylko w tym roku park otrzymał ponad 2,5 mln zł dofinansowania ze środków LP.
 
Projekty obejmowały wykonanie dylowanek, czyli drewnianej nawierzchni na szczególnie podmokłych odcinkach szlaków zrywkowych, naprawę szlaków zrywkowych, zrywkę drewna, regulację składu gatunkowego, przygotowanie powierzchni do odnowień i zagęszczenia drzew.
 
Zostały również wsparte projekty związane z ochroną lasu. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zabezpieczono uprawy przed zwierzyną płową, rozwieszono pułapki na kornika drukarza, pielęgnowano uprawy i czyszczono budki lęgowych.
 
Lasy Państwowe wsparły także projekty związane z poprawą infrastruktury, która służy odwiedzającym park. Turyści mogą już korzystać z wyremontowanych bądź wymienionych ławek i ławostołów, a także nowych kładek na pieszych szlakach turystycznych.
 
Prace obejmowały także zabezpieczenie otoczenia szlaków i zapobieganie erozji gleby, usuwanie drzew przy szlakach zagrażających bezpieczeństwu oraz poprawę oznakowania szlaków turystycznych.
 
Magurski Park Narodowy otrzymał ponad 3 mln zł na projekty związane z zabiegami hodowlanymi, przebudową drzewostanów na gruntach porolnych, regulacją składu gatunkowego, zrywką drewna, konserwacją i naprawą szlaków zrywkowych, hodowlą materiału sadzeniowego w szkółkach leśnych, a także na zabiegi ochronne w uprawach leśnych i młodnikach, zabezpieczenie ich przed zwierzyną oraz na pielęgnowanie upraw.
 
Lasy Państwowe dofinansowały także projekty mające na celu poprawę infrastruktury i zwiększenie dostępności parku dla zwiedzających, czyli budowę kładek, punktów przystankowych, pomostów, odnawianie szlaków, utrzymanie ich w czystości czy zachowanie bezpieczeństwa poprzez usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu zwiedzających.
 
W 2017 r. Magurski Park Narodowy otrzymał z funduszu leśnego ponad 1 mln zł na regulację składu gatunkowego, struktury wiekowej i zagęszczenia drzew, ochronę upraw leśnych i młodników przed zwierzyną na łącznej powierzchni 145 ha.
 
Za pieniądze LP wykonano też naprawę dróg i szlaków zrywkowych. Sfinansowano również projekty mające na celu zachowanie bezpieczeństwa na szlakach i drogach, które obejmowały koszenie, odkrzaczanie miejsc służących do wypoczynku turystów, szlaków i ścieżek na długości 141 km.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!