Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Lasy dla parków narodowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Łącznie 112 mln zł w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymały parki narodowe w Polsce. Spore...

Łącznie 112 mln zł w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymały parki narodowe w Polsce. Spore wsparcie trafiło do sąsiadujących z nadleśnictwami RDLP w Krośnie dwóch parków z podkarpackiego: Bieszczadzki i Magurski. Środki pochodziły z funduszu leśnego, czyli pieniędzy wygospodarowanych przez Lasy Państwowe, a pochodzących głównie ze sprzedaży drewna.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Bieszczadzki Park Narodowy w ciągu ostatnich lat otrzymał ponad 3,7 mln zł dofinansowania z funduszu leśnego Lasów Państwowych. Tylko w tym roku park otrzymał ponad 2,5 mln zł dofinansowania ze środków LP.
 
Projekty obejmowały wykonanie dylowanek, czyli drewnianej nawierzchni na szczególnie podmokłych odcinkach szlaków zrywkowych, naprawę szlaków zrywkowych, zrywkę drewna, regulację składu gatunkowego, przygotowanie powierzchni do odnowień i zagęszczenia drzew.
 
Zostały również wsparte projekty związane z ochroną lasu. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zabezpieczono uprawy przed zwierzyną płową, rozwieszono pułapki na kornika drukarza, pielęgnowano uprawy i czyszczono budki lęgowych.
 
Lasy Państwowe wsparły także projekty związane z poprawą infrastruktury, która służy odwiedzającym park. Turyści mogą już korzystać z wyremontowanych bądź wymienionych ławek i ławostołów, a także nowych kładek na pieszych szlakach turystycznych.
 
Prace obejmowały także zabezpieczenie otoczenia szlaków i zapobieganie erozji gleby, usuwanie drzew przy szlakach zagrażających bezpieczeństwu oraz poprawę oznakowania szlaków turystycznych.
 
Magurski Park Narodowy otrzymał ponad 3 mln zł na projekty związane z zabiegami hodowlanymi, przebudową drzewostanów na gruntach porolnych, regulacją składu gatunkowego, zrywką drewna, konserwacją i naprawą szlaków zrywkowych, hodowlą materiału sadzeniowego w szkółkach leśnych, a także na zabiegi ochronne w uprawach leśnych i młodnikach, zabezpieczenie ich przed zwierzyną oraz na pielęgnowanie upraw.
 
Lasy Państwowe dofinansowały także projekty mające na celu poprawę infrastruktury i zwiększenie dostępności parku dla zwiedzających, czyli budowę kładek, punktów przystankowych, pomostów, odnawianie szlaków, utrzymanie ich w czystości czy zachowanie bezpieczeństwa poprzez usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu zwiedzających.
 
W 2017 r. Magurski Park Narodowy otrzymał z funduszu leśnego ponad 1 mln zł na regulację składu gatunkowego, struktury wiekowej i zagęszczenia drzew, ochronę upraw leśnych i młodników przed zwierzyną na łącznej powierzchni 145 ha.
 
Za pieniądze LP wykonano też naprawę dróg i szlaków zrywkowych. Sfinansowano również projekty mające na celu zachowanie bezpieczeństwa na szlakach i drogach, które obejmowały koszenie, odkrzaczanie miejsc służących do wypoczynku turystów, szlaków i ścieżek na długości 141 km.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Leśnicy pomagają ptakom
 • Leśnicy pomagają ptakom

  Każdego roku w zielonogórskich lasach ponad 2,5 tys. ptasich rodzin dostaje nowe mieszkania od leśników.
 • Włochatka zadomowiła się w skrzynce lęgowej
 • Włochatka zadomowiła się w skrzynce lęgowej

  Podczas niedawno przeprowadzonej w Nadleśnictwie Wejherowo kontroli budek lęgowych przeznaczonych dla włochatki okazało się, że w jednej z nich sowa wyprowadziła lęg. To jeden z niewielu...
 • Dbajmy o przyrodę przez cały rok!
 • Dbajmy o przyrodę przez cały rok!

  W spotkaniu, które odbyło się 20 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Środowiska z inicjatywy prof. Jana Szyszko, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich z powiatu węgrowskiego -...
 • Lasy dla parków narodowych
 • Lasy dla parków narodowych

  Łącznie 112 mln zł w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymały parki narodowe w Polsce. Spore wsparcie trafiło do sąsiadujących z nadleśnictwami RDLP w Krośnie dwóch parków z podkarpackiego:...
 • Koralowa królowa
 • Koralowa królowa

  Kalina koralowa to jesienna „koralowa królowa” polskich lasów. są Bogate w substancje lecznicze i witaminy owoce warto wprowadzić do domowej apteki prosto z lasu.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl