| Autor: redakcja1

Lasy Państwowe zawsze państwowe

„Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie” - taki zapis znajdzie się najprawdopodobniej w Konstytucji RP. W dniu 29 maja 2014 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie zasadniczej, które mają m.in. zakazać prywatyzacji i komercjalizacji lasów należących do Skarbu Państwa.

Lasy Państwowe zawsze państwowe
Projekt autorstwa PSL, pod którym podpisali się również posłowie PO i SLD poparły wszystkie sejmowe kluby.
 
Przedstawiony w Sejmie projekt wprowadza do Konstytucji jeszcze dwa artykuły:
 
Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.
 
oraz
 
Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności na równych zasadach. Zasady udostępniania i gospodarowania lasami określa ustawa.
 
- We władaniu Państwa znajduje się obecnie większość zasobów naturalnych o znaczeniu strategicznym dla gospodarczego rozwoju kraju. W obecnej formule własnościowej Lasy Państwowe mają powszechną akceptację społeczną. Sposób gospodarowania nimi jest pozytywnie oceniana przez społeczeństwo – mówił podczas debaty Józef Zych z PSL, reprezentujący wnioskodawców. - Zarządzanie tak cennym majątkiem wymaga dużej wiedzy i długofalowej strategii, ale też  zapewniania stabilnej podstawy funkcjonowania.  Zarządzanie lasami powinno być oddzielone od działalności politycznej, niezależne w sensie organizacyjnym, strategicznie spójne i zrównoważone z punktu widzenia użytkowania i ochrony oraz poddane nadzorowi społecznemu – uzasadniał projekt poseł. 
 
Robert Kropiwnicki z PO wyjaśnił, jaki zamysł mieli wnioskodawcy dodając w projekcie zapis „z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie” dotyczący przekształceń własnościowych. Chodzi tu o np. pozostawienie możliwości wymiany przez Lasy Państwowe kawałków gruntu z innymi właścicielami, by poprawić efektywność gospodarowania. - Taki zapis jest konieczny, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie mogą się w przyszłości zdarzyć – przekonywał.
 
Jan Szyszko z PiS zwrócił uwagę, że zmiany w konstytucji nie byłyby konieczne, gdyby nie nowelizacja ustawy o lasach z przełomu roku, która nałożyła na Lasy Państwowe – jak stwierdził  - wielomilionowy haracz. Jego zdaniem została ona odebrana przez społeczeństwo jako wstępne przygotowania do prywatyzacji Lasów Państwowych. W efekcie rozpoczęła się akcja zbierania podpisów ws. rozpisania referendum dotyczącego utrzymania dotychczasowego systemu funkcjonowania Lasów Państwowych. Do tej pory udało się zebrać 2,5 mln podpisów.
 
Cezary Olejniczak z SLD stwierdził, iż ma nadzieję, że jeszcze w tej kadencji uda się rozstrzygnąć o wpisaniu lasów do Konstytucji RP. - Aby LP nie były jakąkolwiek rozgrywką polityczną w żadnym stronnictwie i partii, przez szacunek dla pokoleń, które w tych lasach pracowały - dodał.
 
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich skierował projekt do dalszych prac w komisji ochrony środowiska i zasobów naturalnych.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!