Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Leśne patrole przed świętami

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Już 15 grudnia rozpocznie się akcja „Choinka”. To coroczne działanie to odpowiedź na...

Już 15 grudnia rozpocznie się akcja „Choinka”. To coroczne działanie to odpowiedź na nasilające się przed Bożym Narodzeniem szkodnictwo leśne. Aż do 27 grudnia Straż Leśna wraz z innymi służbami m.in. policją i Strażą Graniczną będzie prowadzić działania prewencyjne.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Kontrolom będą poddawane punkty sprzedaży choinek, a także samochody na drogach w pobliżu lasów. Dzięki akcji „Choinka”, prowadzonej od wielu lat, liczba kradzionych w lasach drzewek znacząco spadła. Jednak nadal wiele drzew złodzieje okaleczają przez obcinanie gałęzi i czubów.
 
Dotyczy to głównie jodły, której gałęzie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób świątecznych. Zdarza się, że łupem złodziei padają inne gatunki roślin: krzewinki borówki, bluszcze, mchy i widłaki.
 
Podczas ubiegłorocznej akcji w terenie pracowało aż 4469 patroli, w ciągu 10 dni przeprowadzono także 1586 interwencji. Na terenach leśnych oraz drogach w okolicach lasów poddano kontroli ponad 2300 samochodów. Wykryto 46 przypadków kradzieży choinek i stroiszu (w poprzednich latach było ok. 100 takich przypadków).
 
Podczas tego rodzaju akcji wykrywane są nie tylko przypadki kradzieży drzewek. Często patrole znajdują także złapaną we wnyki zwierzynę oraz zastawione sidła i wnyki. Podczas ubiegłorocznej akcji odnotowano 12 przypadków kłusownictwa, a także znaleziono 222 wnyki. Stwierdzono również 58 przypadków zaśmiecania lasu.
 
Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat lub skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 zł.
 
W ubiegłym roku nałożono 176 grzywien na kwotę ponad 18 tys. zł, a w przypadku 125 osób sprawą zajęła się prokuratura lub policja.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • Wpadli na gorącym uczynku
 • Wpadli na gorącym uczynku

  W ciągu trzech ostatnich miesięcy na terenie tylko jednego nadleśnictwa zatrzymano trzech kłusowników. W Nadleśnictwie Lubartów (RDLP Lublin) zakończono tegoroczną akcję przeciwko kłusownikom.
 • Dzięki fotopułapce zatrzymano wnykarza
 • Dzięki fotopułapce zatrzymano wnykarza

  Skuteczna okazała się przeprowadzona przez Straż Leśną Nadleśnictwa Jarosław (RDLP Krosno) akcja, która zakończyła się ujęciem kłusownika na gorącym uczynku.
 • Kolejny wilk uratowany od śmierci przez leśników
 • Kolejny wilk uratowany od śmierci przez leśników

  W sobotę 10 marca leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły (RDLP Olsztyn) otrzymali informację, że na terenie leśnictwa Bieżany zauważono zwierzę uwięzione we wnyku.
 • Mniej śmieci w lasach, ale koszty sprzątania wyższe
 • Mniej śmieci w lasach, ale koszty sprzątania wyższe

  Lasy Państwowe podsumowały ubiegły rok. Strażnicy leśni odnotowali ponad pół tysiąca przypadków zniszczenia lub kradzieży wyposażenia wiat i parkingów leśnych, kilkadziesiąt przypadków...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl