| Autor: redakcja1

Leśnicy pomagają ptakom

Każdego roku w zielonogórskich lasach ponad 2,5 tys. ptasich rodzin dostaje nowe mieszkania od leśników.

Leśnicy pomagają ptakom
Właśnie tyle budek lęgowych trafia jeszcze przed okresem lęgowym do tamtejszych  lasów. Łącznie w zielonogórskich lasach zostało rozwieszonych 35 tys. budek. Zawsze po okresie lęgowym, na przełomie października i listopada, budki są  sprzątane i gotowe na przyjęcie skrzydlatych lokatorów.

Systematyczne czyszczenie budek lęgowych jest konieczne, ponieważ ptaki niechętnie zasiedlają te, w których jest za dużo „materiału gniazdowego". Nieusunięte gniazda, gdzie czasem są pozostałości po poprzednich lęgach, są siedliskiem pasożytów. Taka budka jest wtedy nieodpowiednia dla nowych lokatorów.

Każdy może pomóc ptakom, ale trzeba wiedzieć, jak i gdzie powiesić dla nich budkę. Należy ją zamontować sztywno na drzewie, np. w ogrodzie na wysokości 3 do 5 metrów nad ziemią. Lekko pochyloną do przodu, z otworem wlotowym najlepiej skierowanym na południowy wschód lub na północ (choć nie jest to aż tak ważne, zapewnia jednak lokatorom ocienienie podczas upałów).

W pobliżu budek lęgowych można prowadzić obserwacje ptaków, które w nich zamieszkały. Na takie bezkrwawe łowy najlepiej jest się wybrać z lornetką i aparatem fotograficznym.

 Tagi:
źródło: