Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
LP współfinansują naprawy dróg

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Niemal 7 mln zł od Lasów Państwowych na naprawy i przebudowy dróg otrzymały samorządy,...

Niemal 7 mln zł od Lasów Państwowych na naprawy i przebudowy dróg otrzymały samorządy, które znajdują się w okolicy zniszczonego przez ubiegłoroczny huragan Nadleśnictwa Lipusz.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przypomnijmy, teren Nadleśnictwa Lipusz (RDLP w Gdańsku) to najbardziej zniszczony obszar przez ubiegłoroczne, sierpniowe nawałnice. Huragan zniszczył tam las na łącznej powierzchni 7 165 ha, a masę powalonego drewna oszacowano na 1 854 000 m3. Do tej pory udało się uporządkować ok. 2500 ha i usunąć 560 000 m3 zalegającego drewna.
 
Mimo wspólnych wysiłków prace porządkowe wciąż trwają, a co za tym idzie intensywny wywóz drewna. Mieszkańcy  i turyści odczuwają skutki intensywnej pracy leśników w porządkowaniu tych terenów. Duża liczba samochodów ciężarowych przewożących drewno pogorszyła stan dróg leśnych i publicznych.
 
Dlatego w ostatnich tygodniach, w ramach prowadzonej przez Lasy Państwowe społecznie odpowiedzialnej polityki finansowej i gospodarczej, Nadleśnictwo Lipusz podpisało umowy z samorządami na partycypowanie w kosztach remontów dróg gminnych i powiatowych. Łącznie tamtejsze starostwa powiatowe oraz gminy w ramach inwestycji wspólnych, otrzymały od  Lasy Państwowe blisko 7 mln zł.
 
Priorytetem dla lipuskich leśników jest przede wszystkim uprzątnięcie zniszczonych powierzchni. Równolegle do tych prac trwają przygotowania do zalesień. Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku starają się przygotować jak najwięcej sadzonek drzew, aby po uprzątnięciu martwego drewna, sadzić nowe pokolenie lasu.
 
Poprzez sadzenie większej liczby drzew liściastych  oraz maksymalne wykorzystanie odnowień lasu siłami natury będą to drzewostany bardziej urozmaicone gatunkowo, a więc odporniejsze na niekorzystne na klęski.
 
Prawdopodobnie w marcu 2019 r. zostaną zakończone prace  porządkowe. Sadzenia nowego lasu zainicjowano 21 kwietnia podczas akcji  „Sadzimy las dla Niepodległej”. Była to wspólna akcja  gdańskich leśników oraz ZHP Chorągiew Gdańska.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl