| Autor: redakcja1

LP współfinansują naprawy dróg

Niemal 7 mln zł od Lasów Państwowych na naprawy i przebudowy dróg otrzymały samorządy, które znajdują się w okolicy zniszczonego przez ubiegłoroczny huragan Nadleśnictwa Lipusz.

LP współfinansują naprawy dróg
Przypomnijmy, teren Nadleśnictwa Lipusz (RDLP w Gdańsku) to najbardziej zniszczony obszar przez ubiegłoroczne, sierpniowe nawałnice. Huragan zniszczył tam las na łącznej powierzchni 7 165 ha, a masę powalonego drewna oszacowano na 1 854 000 m3. Do tej pory udało się uporządkować ok. 2500 ha i usunąć 560 000 m3 zalegającego drewna.
 
Mimo wspólnych wysiłków prace porządkowe wciąż trwają, a co za tym idzie intensywny wywóz drewna. Mieszkańcy  i turyści odczuwają skutki intensywnej pracy leśników w porządkowaniu tych terenów. Duża liczba samochodów ciężarowych przewożących drewno pogorszyła stan dróg leśnych i publicznych.
 
Dlatego w ostatnich tygodniach, w ramach prowadzonej przez Lasy Państwowe społecznie odpowiedzialnej polityki finansowej i gospodarczej, Nadleśnictwo Lipusz podpisało umowy z samorządami na partycypowanie w kosztach remontów dróg gminnych i powiatowych. Łącznie tamtejsze starostwa powiatowe oraz gminy w ramach inwestycji wspólnych, otrzymały od  Lasy Państwowe blisko 7 mln zł.
 
Priorytetem dla lipuskich leśników jest przede wszystkim uprzątnięcie zniszczonych powierzchni. Równolegle do tych prac trwają przygotowania do zalesień. Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku starają się przygotować jak najwięcej sadzonek drzew, aby po uprzątnięciu martwego drewna, sadzić nowe pokolenie lasu.
 
Poprzez sadzenie większej liczby drzew liściastych  oraz maksymalne wykorzystanie odnowień lasu siłami natury będą to drzewostany bardziej urozmaicone gatunkowo, a więc odporniejsze na niekorzystne na klęski.
 
Prawdopodobnie w marcu 2019 r. zostaną zakończone prace  porządkowe. Sadzenia nowego lasu zainicjowano 21 kwietnia podczas akcji  „Sadzimy las dla Niepodległej”. Była to wspólna akcja  gdańskich leśników oraz ZHP Chorągiew Gdańska.


Tagi:
źródło: