| Autor: redakcja1

Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia

Zanim choinka stała się nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, w domach zawieszano gałązki jemioły.

Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia
Krzewince tej przypisywało się wiele magicznych właściwości. Całującym się pod jemiołą miała przynieść szczęście, bogactwo oraz spełnienie marzeń. Pędy włożone do wazonu lub zawieszone pod sufitem chroniły dom przed złymi mocami i pożarem.
 
Jednak, aby jemioła zachowała swoją wyjątkową moc, należało zbić ją obuchem siekiery i złapać w locie. Uważano, że jeśli gałązki dotkną ziemi, to utracą swoje właściwości.
 
Już starożytni Grecy, Celtowie czy Wikingowie przypisywali jej niezwykłe cechy. Wierzono, że ścięte pędy świętej jemioły leczyły niemal wszystkie choroby. Jak się okazuje w tym przekonaniu jest sporo prawdy. Jemioła pospolita (Viscum album) zawiera witaminę C, magnez, potas i wapń oraz szereg innych bezcennych związków. Stosuje się ją w leczeniu nadciśnienia, poprawia krążenie krwi, reguluje przemianę materii i działa wzmacniająco.
 
Jemioła pospolita jest wieloletnią, zimozieloną krzewinką, rosnącą na gałęziach starych drzew liściastych i iglastych. Co ciekawe, jemioła nie występuje na rodzimych gatunkach dębów, rośnie natomiast na obcym dębie czerwonym.
Jej krzaczki przyjmują najczęściej charakterystyczny kulisty kształt, dobrze widoczny po opadnięciu liści. Widlasto rozgałęzione pędy osiągają długość do pół metra.

Jemioła jest półpasożytem – korzeniami sięga pod korę w głąb miazgi drzewa-żywiciela, skąd czerpie wodę i sole mineralne. Ponieważ zawiera chlorofil, sama potrafi produkować pozostałe substancje odżywcze. Zakwita bardzo wcześnie, bo już w lutym i marcu, a jej kwiaty są niepozorne i słabo zauważalne. Charakterystyczne białe owoce dojrzewają późną jesienią.

 
Owoce jemioły są ulubionym pokarmem zimowym ptaków, w szczególności jemiołuszek, kwiczołów i innych drozdów. Resztki kleistych owocków, często z nasionkami, przyklejają się do ich dziobów i łapek. W ten oto sposób są przenoszone na inne konary i drzewa. Opadłe pędy jemioły są chętnie zjadane przez sarny, jelenie i zające.
 
Nasuwa się pytanie, czy jemioła która jest półpasożytem, szkodzi swojemu drzewu-żywicielowi. Otóż okazuje się, że zasadniczo nie ma to znaczenia. Osłabione mogą być jedynie konary czy drzewa obficie porośnięte zielonymi kulami jemioły.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!