Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zanim choinka stała się nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, w domach zawieszano...

Zanim choinka stała się nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, w domach zawieszano gałązki jemioły.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Krzewince tej przypisywało się wiele magicznych właściwości. Całującym się pod jemiołą miała przynieść szczęście, bogactwo oraz spełnienie marzeń. Pędy włożone do wazonu lub zawieszone pod sufitem chroniły dom przed złymi mocami i pożarem.
 
Jednak, aby jemioła zachowała swoją wyjątkową moc, należało zbić ją obuchem siekiery i złapać w locie. Uważano, że jeśli gałązki dotkną ziemi, to utracą swoje właściwości.
 
Już starożytni Grecy, Celtowie czy Wikingowie przypisywali jej niezwykłe cechy. Wierzono, że ścięte pędy świętej jemioły leczyły niemal wszystkie choroby. Jak się okazuje w tym przekonaniu jest sporo prawdy. Jemioła pospolita (Viscum album) zawiera witaminę C, magnez, potas i wapń oraz szereg innych bezcennych związków. Stosuje się ją w leczeniu nadciśnienia, poprawia krążenie krwi, reguluje przemianę materii i działa wzmacniająco.
 
Jemioła pospolita jest wieloletnią, zimozieloną krzewinką, rosnącą na gałęziach starych drzew liściastych i iglastych. Co ciekawe, jemioła nie występuje na rodzimych gatunkach dębów, rośnie natomiast na obcym dębie czerwonym.
Jej krzaczki przyjmują najczęściej charakterystyczny kulisty kształt, dobrze widoczny po opadnięciu liści. Widlasto rozgałęzione pędy osiągają długość do pół metra.

Jemioła jest półpasożytem – korzeniami sięga pod korę w głąb miazgi drzewa-żywiciela, skąd czerpie wodę i sole mineralne. Ponieważ zawiera chlorofil, sama potrafi produkować pozostałe substancje odżywcze. Zakwita bardzo wcześnie, bo już w lutym i marcu, a jej kwiaty są niepozorne i słabo zauważalne. Charakterystyczne białe owoce dojrzewają późną jesienią.

 
Owoce jemioły są ulubionym pokarmem zimowym ptaków, w szczególności jemiołuszek, kwiczołów i innych drozdów. Resztki kleistych owocków, często z nasionkami, przyklejają się do ich dziobów i łapek. W ten oto sposób są przenoszone na inne konary i drzewa. Opadłe pędy jemioły są chętnie zjadane przez sarny, jelenie i zające.
 
Nasuwa się pytanie, czy jemioła która jest półpasożytem, szkodzi swojemu drzewu-żywicielowi. Otóż okazuje się, że zasadniczo nie ma to znaczenia. Osłabione mogą być jedynie konary czy drzewa obficie porośnięte zielonymi kulami jemioły.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Kolekcja nowych odmian ogórków gruntowych
 • Kolekcja nowych odmian ogórków gruntowych

  Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w powiecie kolskim zorganizował poletka demonstracyjne i kolekcje odmian ogórków.
 • AGRO-TECH 2017 w Minikowie – podsumowanie
 • AGRO-TECH 2017 w Minikowie – podsumowanie

  W miniony weekend, w dniach 1 i 2 lipca 2017 roku, w Minikowie niedaleko Nakła nad Notecią odbyły się 40. Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH Minikowo.
 • Szpitale u leśników pomagają zwierzętom
 • Szpitale u leśników pomagają zwierzętom

  Aż 96 ssaków, ptaków i gadów znalazło w zeszłym roku pomoc w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku koło Lubawy. Do innego „leśnego szpitala” prowadzonego przez Lasy Państwowe...
 • Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia
 • Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia

  Zanim choinka stała się nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, w domach zawieszano gałązki jemioły.
 • Zimowy las też tętni życiem
 • Zimowy las też tętni życiem

  Śnieg jest potrzebny nie tylko w lesie. Jego umiarkowane opady, przykrywając rośliny runa leśnego, chronią je przed przemarznięciem.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl