| Autor: redakcja1

Wyższy odstrzał dzików

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad rozporządzeniem, które zliberalizuje w przyszłym sezonie zasady polowań na dziki.

Wyższy odstrzał dzików
Jak podały Lasy Państwowe rozporządzenie ma znieść większość ograniczeń w polowaniach na dziki wiosną i wczesnym latem, na ciężarne lochy oraz na młode sztuki.

Zmiany są przede wszystkim reakcją na protesty rolników, m.in. z Podlasia, którzy domagali się większego odstrzału dzików oraz wyższych odszkodowań za zniszczone przez te zwierzęta uprawy. Populacja dzików znacznie się zwiększyła odkąd zakazano na nie polowań po wykryciu w Podlaskiem przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 
Urodzone w tym roku dziki są już na tyle podrośnięte, że ograniczenia na ich odstrzał już nie obowiązują. Piotr Otawski zaznaczył, że resort środowiska polecił Polskiemu Związkowi Łowieckiemu i Lasom Państwowym zwiększenie o 30 proc. odstrzału w stosunku do tego, co było ustalane w planach łowieckich.
 
W Polsce występuje obecnie nadpopulacja dzików. Od 2009 r. plany odstrzałów nie są wykonywane. Myśliwi nie są zainteresowani polowaniem. Dziki mają natomiast dogodne warunki do życia i niszczą m.in. uprawy kukurydzy czy rzepaku.

 Tagi:
źródło: