| Autor: redakcja1

Najlepszy czas w las

Wakacje dla najmłodszych to czas wolny od obowiązków szkolnych, a dla dorosłych chwila urlopowego wytchnienia. Planując tegoroczny urlop warto pamiętać, że polskie lasy to nie tylko dzikie ostępy, ale także doskonale przygotowane trasy turystyczne. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić latem.

Najlepszy czas w las
Niektórzy planują podróż w odległe miejsca, inni natomiast szukają atrakcji na terenie kraju. Wybierając tę drugą opcję, wielu urlopowiczów stawia na wypoczynek na łonie natury. Dla spragnionych kontaktu z przyrodą i tych, którzy nie mają konkretnych pomysłów na wybór miejsca do leśnego odpoczynku, mamy kilka podpowiedzi. Polskie lasy obfitują w wiele ciekawych i pięknych miejsc godnych polecenia na jednodniowy czy nieco dłuższy wypad za miasto.
 
Single Track w Nadleśnictwie Świeradów
 
Rowerowy Single Track to prawdziwy hit lasów Nadleśnictwa Świeradów. Jest to sieć ścieżek rowerowych usytuowanych w naturalnych miejscach, unikatowych w skali europejskiej ze względu na koncentrację niepowtarzalnych walorów przyrodniczych. Poprowadzona przez niezwykle malowniczy teren, wśród lasów i śródleśnych polan jest doskonałą propozycją na aktywny wypoczynek dla rowerzystów w każdym wieku.
 
Tworzy połączony ze sobą system, składający się z 20 km ścieżek po stronie polskiej oraz około 50 km po stronie czeskiej. Trasy mają łagodny przebieg i są prawie cały czas lekko nachylone w dół. Każda z nich (oprócz trasy zielonej) jest jednokierunkowa.  O wyjątkowości tras świadczy fakt, że są stworzone z poszanowaniem przyrody i zasad bezpieczeństwa dla ludzi. Podróżowanie po nich dla wszystkich będzie niezapomnianą przygodą.
 
Światowa ścieżka w Nadleśnictwie Lipinki
 
Całą paletę atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych oferuje 5-cio kilometrowa ścieżka geoturystyczna w Nadleśnictwie Lipinki. Znajduje się w Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa”, będącego częścią transgranicznego Geoparku UNSECO. Ścieżka poprowadzona jest brzegami zalanych wodą wyrobisk byłej Kopalni Babina.

Jak zauważa Piotr Gruszka z Zespółu ds. Mediów DGLP, ciekawe ukształtowanie terenu, mnogość gatunków flory i fauny, a przede wszystkim różnokolorowe zbiorniki wodne decydują o wyjątkowości tego miejsca. Związki mineralne zawarte w wyrobiskach węgla brunatnego lub iłów  zabarwiają zalewające je wody na różne kolory, od brunatnych po turkusowe.

 
Działalność człowieka i natury splotły się w tym miejscu ze sobą, tworząc niezwykle urokliwe krajobrazy. Geopark Łuk Mużakowa otrzymał tytuł Światowego Geoparku UNESCO, a ścieżka została okrzyknięta w plebiscycie National Geographic Traveler jednym z nowych cudów Polski.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!