Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Analiza DNA drzewa pomogła ukarać złodzieja

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Uprawomocnił się nakazowy wyrok Sądu Rejonowego w Braniewie, który skazał sprawcę wyrębu...

Uprawomocnił się nakazowy wyrok Sądu Rejonowego w Braniewie, który skazał sprawcę wyrębu świerka i kradzieży. Leśnicy przeprowadzili analizy DNA drzewa.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na początku sierpnia 2014 r. Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Zaporowo (RDLP w Olsztynie) otrzymali zgłoszenie o wycięciu i kradzieży dorodnego świerka. Ktoś zadał sobie trud, by ściąć solidne drzewo i wyciąć z niego najbardziej wartościową część. Następnie podczepił ją do ciągnika, wyciągnął przez las w kierunku pola, a dalej pobliskiego gospodarstwa.
 

Poszukiwania doprowadziły do posesji, gdzie znalazł się ciągnik, ale nie było drewna. Właściciel sprzętu wypierał się wszystkiego. – I co mi zrobicie jak drewna nie ma? – pytał w trakcie przeszukiwania gospodarstwa.
 

Jak wskazują Lasy Państwowe, chociaż zebrane ślady wskazywały na sprawcę, nie było pewne, gdzie jest drewno. To komplikowało sprawę. Strażnicy przypomnieli sobie jednak, że na jednej ze stojących przyczep były nadstawki drewniane, świeżo pomalowane jasnobrązową farbą. Postanowili przeprowadzić badania DNA drewna. Pobrali niewielki element z deski i pnia w lesie. Porównanie tych dwóch próbek drewna nie pozostawiło złudzeń. Obie miały takie samo DNA. Sprawca nie mógł już dalej się wypierać kradzieży.
 

- Po skazującym wyroku pozostaje jeszcze postępowanie cywilne w kwestii poniesionych przez nadleśnictwo kosztów przeprowadzenia ekspertyzy DNA, ale przy korzystnym wyroku w Sądzie Rejonowym, to już formalność – zapewnia Ireneusz Płoski, komendant posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Zaporowo.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl