| Autor: redakcja1

Analiza DNA drzewa pomogła ukarać złodzieja

Uprawomocnił się nakazowy wyrok Sądu Rejonowego w Braniewie, który skazał sprawcę wyrębu świerka i kradzieży. Leśnicy przeprowadzili analizy DNA drzewa.

Analiza DNA drzewa pomogła ukarać złodzieja

Na początku sierpnia 2014 r. Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Zaporowo (RDLP w Olsztynie) otrzymali zgłoszenie o wycięciu i kradzieży dorodnego świerka. Ktoś zadał sobie trud, by ściąć solidne drzewo i wyciąć z niego najbardziej wartościową część. Następnie podczepił ją do ciągnika, wyciągnął przez las w kierunku pola, a dalej pobliskiego gospodarstwa.
 

Poszukiwania doprowadziły do posesji, gdzie znalazł się ciągnik, ale nie było drewna. Właściciel sprzętu wypierał się wszystkiego. – I co mi zrobicie jak drewna nie ma? – pytał w trakcie przeszukiwania gospodarstwa.
 

Jak wskazują Lasy Państwowe, chociaż zebrane ślady wskazywały na sprawcę, nie było pewne, gdzie jest drewno. To komplikowało sprawę. Strażnicy przypomnieli sobie jednak, że na jednej ze stojących przyczep były nadstawki drewniane, świeżo pomalowane jasnobrązową farbą. Postanowili przeprowadzić badania DNA drewna. Pobrali niewielki element z deski i pnia w lesie. Porównanie tych dwóch próbek drewna nie pozostawiło złudzeń. Obie miały takie samo DNA. Sprawca nie mógł już dalej się wypierać kradzieży.
 

- Po skazującym wyroku pozostaje jeszcze postępowanie cywilne w kwestii poniesionych przez nadleśnictwo kosztów przeprowadzenia ekspertyzy DNA, ale przy korzystnym wyroku w Sądzie Rejonowym, to już formalność – zapewnia Ireneusz Płoski, komendant posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Zaporowo.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!